Filtre zekası TKNLJ’ye yasak koydu

Filtre zekası TKNLJ’ye yasak koydu

eitasBir okurum bana bir ekran resmi göndermiş. Resimde bir filtre görüntüsü var. Filtre diyor ki TKNLJ.com sitesi oyun sitesi. O yüzden bunun içeriklerini size göstermiyoruz.

TKNLJ.com bir oyun sitesi mi? Keşke öyle olsa. Hem eğlenceli. Hem ciddi bir kullanıcı kitlesi var. İnsanları bir şey düşünmeden eğlendirmek dururken gün boyu teknoloji ve özgürlükleri sorgulatmaya çalışmayı benden başka kaç tane salak ister ki? Al kelleyi koltuğa regülatörle ayrı kavga et, bakanlıkla ayrı savaş ver, şirketlerin ayağına bastığın için tüm dünyayla papaz ol… Koy tetrisi geç karşıya… Ama benim için çok geç bunun için fazla şişmanım.

Konuya gelirsek… İş yerinde oyun oynamasın diye filtre koyan bilmişler eğer bir sitenin içinde oyun geçiyorsa onu sisteme sokmuyor. Peki Başbakan oyuna geldi diyen BBC de mi oyun sitesi? Neden içinde gerçekten oyun olup olmadığına bakmıyorsun? Yok çünkü tembeller. Oyun varsa sil abi modunda görüyorlar dünyayı.

Benim sitemdeki oyun kelimeleri ne? Türk Telekom’un oyun mağazası açması konusunda bir yazı yazmışım. Sony’nin oyun dünyasına bakışı üstüne Almanya’da oyun fuarına gidip orada gördüklerim konusunda bir analiz yapmışım. Xbox’ın aslında sadece bir oyun cihazı değil ev eğlence cihazı haline nasıl dönüştüğünü incelemişim. Freemium oyun stratejisini incelemiş ve bunun olası tehlikelerini dile getirmişim… Evinde oyun oynayan çocuklar için alınması gereken önlemleri 6 aylık bir çalışma sonucunda derlemişim…

Bir kez bile ya şu oyun şöyle oynanır böyle hile yapılır gibi bir yazı yazmamışım. Bu konuda birikimim ve deneyimim yok çünkü. Bunu süper yapan on numara yeni nesil yazarlar var.

Buna rağmen oyun kelimesi filtreye girmiş ve bir kurum beni filtrelemiş.

Ben de onlar gibi aptalca filtreleme yapsam şunu derdim: Bunlar kamu kurumlarından korkan insanlar, kamu dediğin hükümet, ben hükümet hakkında ciddi eleştiriler getiriyorum. Onlar da ilk gördükleri yerde oyun moyun bahane edip beni filtreliyorlar, bütün kamu kurumlarını benim eleştirilerimden kurtarıyorlar. Ama ben filtre zekalı değilim ve böyle söylemiyorum.

Farklı düşünmek, teknoloji dünyası konusunda söylenmeyenleri okumak isteyen insanları filtreyle dururamazsınız.

TKNLJ, teknolojinin “sessiz”lerini temsil eder. Eğer ses çıkarırlarsa o sessiz insanların filtresi değil fitresi bile bu ülkeyi değiştirmeye yeter.

One Response to "Filtre zekası TKNLJ’ye yasak koydu"

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş