4G için bu telefonları almalısınız…

4G text falling and breaking a 3G textover white background

4G geliyor aslanlar gibi hızlarla internete bağlanacağız. Turkcell 375 megabit hızıyla internet verecek bize. Bunların hepsi çok güzel ve umut verici söylemler… Nasıl iple çekiyorum 1 Nisan’ı bilemezsiniz.

İyi de 4G geldiğinde öyle haldır huldur o hızlarda internete nasıl gireceğiz? Acaba Turkcell, TT ve Vodafone’un baz istasyonları üstünde yaptığı değişiklikler bizi hızlı internetçi yapacak mı? Bunun için elbette bizim de bir şeyler yapmamız gerekiyor. Yapmamız gereken şey camları temiz ve açık tutmak değil tabii ki… Eğer hız istiyorsak hızı destekleyen cihazlar almamız gerekiyor.

Bunu Turkcell Teknoloji Zirvesi zamanı Turkcell CEOsu ve genel müdür yardımcıları da dile getirdi. Artık telefon seçerken megapikseline ya da hafızasına baktığımız kadar onların desteklediği hızlara da bakmamız gerekiyor. Peki neresinden anlayacağız bunu? Sizlere bu telefonu ışığa tut, eğer rengi hafif maviye dönüyorsa kesin yüksek hızları destekliyordur diyenler olacaktır. Ama benim size önerim hiçbir sıradan tüketicinin yapmadığı şeyi yapıp telefonunel kitabını ya da internet sitesini okumanız olacaktır.

Telefonların hızlarını belirten en önemli gösterge onların kategori isimlendirmeleri… Cat 3, Cat 6 gibi ibareler aslında hız seviyelerini ifade eder… Mesela cat 3 telefonlar 100 megabite kadar teorik veri indirme hızı sağlar. Cat 5, 6, 7 gibi alanlara tırmandığımızda bu hızlar 300 megabitlere kadar tırmanır.

Bu kategoriler ne anlama geliyor diye sorduğumda karşıma çıkan şey farklı frekansları birbirine ekleyebilmesi ve farklı şeritleri tek bir otoban haline dönüştürebilmesi… 4G’de bildiğiniz gibi en önemli olaylardan biri birçok frekansı toparlayarak yüksek hızlara çıkabilmek. Turkcell ben çok yüksek hızlara çıkabiliyorum diyor da ötekiler niye diyemiyor? Çünkü bu şirket daha çok para vererek daha çok frekans satın aldı. Onun bir araya getirebileceği daha çok frekansı var bu bakış açısıyla.

O zaman bu telefon kategorusu dünyasının hayatımıza katabileceklerini biraz daha detaylı inceleyelim hep beraber…