casus otomobilHiç aklınıza geldi mi büyük firmaların büyük ihalelere giderken kağıt teklifleri nihai mekana nasıl ulaşır diye? Aranızda kurye, elden, elektronik ortamdan gibi tahminleri olanlar vardır. Tam olarak öyle değil…

Genellikle ihalelere katılmak için hazırlanan belgeler oldukça değerli kağıtlardır. Çünkü tahmini bedelleri milyarlar değerindedir. O kağıttaki birkaç satırlık yazıyla milyarlar kazanacağınız işe girer ya da giremezsiniz.

Daha acayip tarafı o kağıtlar öyle titizlikle hazırlanır ve üstünde o kadar çok imza bulunur ki ha deyince hazırlanamaz. O yüzden de bir kez hazırlanır ve hazırlandıktan sonra tekrar onu hayata geçirmek için ciddi uğraşlar vermek gerekir. İşte bu bakımdan da onun şirket binasından ihale merkezine ulaşması sırasında ciddi polemik yaşanır.

Genellikle bu tür belgeler en az üç kopya hazırlanır. Bu kopyaların içindeki bilgiler ihaleye vereceğiniz ilk teklifler olduğu için kimsenin görmemesi gerekmektedir ve bu yüzden inanılmaz derecede güvenilen insanlarca taşınır. Ama sadece insanlara güvenmek yetmez. Güvenliği sağlamak için taşıma şartlarını da göz önünde bulundurmak gerekir.

Bu milyar dolarlık kağıdı uçağa bindirerek güvende olur musunuz? Veya trene? Kazaların insafına bırakamazsınız şirketinizin geleceğini. Bunun için kopyalardan birini uçağa bindirirsiniz, birini trene birini ise otomobile. Bunlar Ankara’ya geldiğinde farklı güzergahlar belirlenir. Biri o yoldan biri bu yoldan… Ve kağıtlardan biri nihai merkeze ulaştığında diğerleri tedavülden kaldırılır kimsenin görmemesi için…

4G ihalesinin tarihinin belli olduğu şu saatlerde, 3G ihalesinden bu anekdotları sizinle paylaşayım istedim…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.