LTEBinali Yıldırım, oldukça neşeli bir performans sunduğu Turkcell Geleceği Yazanlar basın toplantısında 4G’nin yakın bir zamanda geleceğini, bunun da sadece ve sadece ortak baz istasyonu ve direk kullanımıyla mümkün olabileceğini söyledi. Gazetelerin pek azı bunu yazılarınının içinde kullandı. Aslında günün en önemli söylemi buydu. TKNLJ olarak bu az anlaşılan, belki yanlış anlaşılan ama kesinlikle çok önemli olan konuyu yine TKNLJ stilinde maddelerle açalım:

  1. Bu noktada yazıya önemli bir teknik soruyla başlayalım: Bazların ortak kullanımda olması frekansları da kapsayacak mı, yoksa sadece direklerin kullanılması mı söz konusu olacak? Umarım şirketler ve regülatör kurumlar buna tatmin edici bir cevap verirler.
  2. Frekansların ortak kullanılması durumunda 4G için 3G sırasında yapıldığı gibi bir açık artırma yapılması anlamsız hale gelir. Sahi 3G lisans açık artırmasında 4G için bir açık artırma yapılmayacağı net bir biçimde Binali Yıldırım tarafından söylenmişti. Merak edenlere o zamanki gazeteleri çıkarırım.
  3. Ortak direk kullanımı demek, 3 operatörün aynı anda aynı şekilde ortak akılla çalışması anlamına geliyor. Yani herkes istediği yere diksin sonra bunlar ortak kullanılsın demek çok saçma olur. Şirketler 4G için bir araya gelirler mi bu apayrı bir polemik konusu.
  4. 3G geldikten sonra tüm iletişimin ne kadar büyük bir hızla bu sisteme kaydığını göz önünde bulunduracak olursak 4G için de aynı şeyi beklemek hayalcilik olmaz. Bu anlamda 2 ve 3G’yi paylaşmayıp sadece 4G’yi paylaşmak da saçmalığın daniskası olur.
  5. Eğer 4G eşit şartlarda eşit kalitede her GSM şirketine paylaştırılacaksa o zaman şirketler arası rekabeti oturtmaya çalışan fiyat makası uygulaması kadük kalacaktır. Şöyle ki: Şu anda Turkcell için diğerlerinin yakalayabilmesi adına minimum fiyat limiti var. Şirket istese de diğerleri kadar ucuza satamıyor. Bir de üstüne arabağlantı ücretlerine diğerlerinden daha adaletsiz bir ödeme yapıyor. E kalite ve baz sayısı aynı kaldığında sen yine pahalı sat derseniz bunun hakkaniyetini oturup uzun uzadıya tartışmak lazım.
  6. 4G’nin bir kurulumu bir de işletilmesi maliyeti var. Bu işletilmesi maliyetinde ucuz satanhatları çok meşgul edeceğinden daha fazla ücret ödemek durumunda. O zaman fiili olarak herkesin aynı ücretle satış yapması gerekebilir. E o zaman piyasada oluşacak fiili oligopol durumunu nasıl engelleyecek rekabet kurumu? Haydi oturup bunu düşünmeye başlayalım.
  7. Altyapı gözüyle baktığımızda karşımıza çıkan iki olgu var: Birincisi bu ülke üç operatörün kapsama gitmeyen yerlere ortak baz istasyonu dikmesi için çalışmaları başlattı, olayın basın sunumu yapıldı ve sessiz sedasız bundan vazgeçildi tek bir açıklama dahi yapılmadan… Sonrasında bari biriniz yapsın ihaleye çıkıyoruz dendi ona da bir operatör katılmadı bile, Turkcell bu işi yapmaya soyundu… Şimdi bu bir araya gelemeyen şirketleri nasıl bir araya getireceksiniz? Birisi bile işi yavaştan alsa ülke 4Gsiz kalır…

Bütün bu noktalar mutlaka düşünülmüştür. Bu adımlara şirket ve regülatörlerin yaklaşımlarını merakla bekliyorum…

1 Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.