BTK raporları telekomüniksyon piyasasının nereye gittiğini anlamak için çok önemli. Haziran Temmuz aylarında şirketlerin açıkladığı ikinci çeyrek rakamları 9 Eylül günü, iki aylık gecikmeyle açıklandı. Bu da demek oluyor ki  Nisan başında başlayacak 4G hizmetlerine kadar ya bir ya da iki kez daha rapor görebileceğiz.

Bu bakış açısıyla BTK’nın 2015 ikinci çeyrek rakamlarını 4G’ye yönelik bir gözle inceleyip fikir sahibi olalım. TKNLJ formatında…

gelir tablosu

  • 2015 yılı ikinci üç aylık dönemde Türk Telekom ve mobil şebeke işletmecilerinin net satış gelirleri yaklaşık 7,7 milyar TL olarak gerçekleşti.
  • Türk Telekom bir yılda 7,8 milyar, Turkcell 9,7 milyar, Vodafone 7,5 milyar Avea ise 4,7 milyar satış geliri elde etti. dört şirketin yıllık satışı 29,7 milyar TL olarak gerçekleşti.
  • Net satış rakamlarından alınacak en önemli ders, Vodafone yılların devi Türk Telekom’u yakaladı ve onu geçmek üzere. Dikkate alınması gereken bir olay bu.
  • Turkcell 4G için yaklaşın 5 milyar TL verecek. Yani bir yıllık satışının yarısını bu teknolojinin lisansına veriyor. Bir o kadar da kurulum dersek… Bu gözle bakmak lazım.
  • Avea ihale için 3,2 milyar TL verdi ki bu da onun yıllık satışının neredeyse yüzde 70’i. Ama o şirketi Türk Telekom ile birlikte düşündüğümüzde göreli olarak mantıklı bir yere geliyor ihale ve yıllık net satış oranı…
  • Vodafone 2,6 milyar TL 4G lisans parası veriyor ki bu da onu satış gelirlerine oranla en az ödeyen şirket konomuna getiriyor.
  • Şirketlerin çeyrekler bazındaki barlarının boyutlarını ve ilerlemelerini inceleyin. Telekom pazarını çok daha iyi anlayacaksınız…

2 YORUMLAR

  1. Turkcell geçen yıldan beridir baz istasyonlarındaki RRU sayılarını sektör başı birerden ikişer RRU’ya çıkarıyor. Bu 3G kapasitesini arttırmak için sanırım ki eskiden 2 Mbit hız aldığım sektörde şu an 25 Mbit görebiliyorum.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.