appleKlasik bir Eylül akşamında Apple yine bizlere yeni ürünlerini tanıttı. Geçtiğimiz yıllara oranla muhtemelen önümüzdeki birkaç gün içinde fanboy ve hateboyları birbirine girecek. Umursamayalım. Apple içinde neler oldu ve bitti TKNLJ formatında kısa analizlerle gidelim…

  • Geçtiğimiz yıllarda genelde bir ürün gamının dışında çok vurucu değişimlere gitmeyen Apple bu sene her kategorisinde şimdiye kadar yapmadığı kadar büyük atılımlara gitti. Eğer bir altın geceden bahsedeceksek, o gece bu gece oldu.
  • Bence en önemli değişimi iPad’de yaşadı ve yaşattı. Enteresan bir detay var ki herkes atladı: iPad tanıtımından önce vurgu iş dünyasına yapıldı. Çıkan iPad’in adı Pro oldu. Ekran aynı iş dünyasında insanların istediği gibi büyüdü. Ve yapılan tüm tanıtımlarda iş yazılımları örnekleri verildi. Beyler bayanlar: iPad oyuncak olmaktan bugün fiilen çıktı ve iş dünyasına girdi.
  • Apple şimdiye kadar hiç yapmadığı bir şeyi yaparak ürün tanıtımına zamanında Steve Jobs’un zehir zemberek açıklamalarda bulunup rezil ettiği Bill Gates’in Microsoft’unu çağırdı ve Office tanıttı. Ardından bir türlü ürünlerinin içine sokmayarak neredeyse piyasadan sildiği Flash uygulamalarının sahibi Adobe’yi çağırıp Photoshop türevlerini anlattırdı. Bu anlamda bu toplantı milat oldu.
  • Apple aslında iki yeni ürün çıkardı: Biri inanılmaz özelliklere sahip kalemi ve diğeri ise iPad kullanımından başka hiçbir alanda kullanılamayacak olan klavyesi. Genelde Apple bu tip ürünleri üretmez, üçüncü partilerin yaratıcılığına bırakırdı. Ama şimdi üstüne marka koyup kendi satışa geçti. Bu bakış açısıyla bu gecenin bir milat olduğunu da söyleyebiliriz.
  • Diğer markaların “aa o bizde zaten vardııı hemi de kaç senediir” diyemeyeceği bir teknolojiyi hayata geçirdi: Ekrana daha çok basınca bunu farklı komut olarak algılayan teknolojiyi duyurdu. Akıllı bir şey yapıp bunu dokunmatiğin üçüncü boyutu olarak lanse etti. Böylece bunu bir oyun unsuru olmaktan çıkarıp bir sektör standardı olabilecek hale getirme yolunda önemli bir adım attı.
  • Yeni üretilen iPad 12,9 inç ekranıyla kendi kategorisinde adeta bir dev. Şimdiye kadar PC olmayan tablet piyasasında hiç bu kadar büyük bir ekran görmemiştik. En azından kendi bilinen markasıyla satılan tabletler arasında… 11 inçe yakın olanlar da oldu ama bu rakam, Apple’ın geçen sene büyüttüğü telefondan sonra beni şaşırtmadı.
  • Apple TV gecenin en önemli bir diğer yıldızı. Akıllıca bir iş yapıp bu aletin üstündeki işletim sistemini daha çok kullanmaya başlamış bir de üstüne buna uygulama geliştirilmesi için teknolojiler koymuşlar. Şu anda farkında değilsiniz ama sonradan anlayacaksınız ki Apple bunu yaparak bu cihazlardan oyun oynanmasını mümkün hale getiriyor. Daha da sonra anlayacaksınız ki Apple aslında TV yayınlarını seyretmek için yapılmış cihazını bir TV oyun konsoluna dönüştürmek için çok enteresan adımlar atıyor. Bekleyin ve görün…

Bunlar benim Apple yayını sırasında bilgisayar başında aldığım notlar. Oraya başarıyla gidip veri toplayanlar, oradakilerle konuşanlar çok daha güzel şeyler çıkaracaktır.

2 YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.