4G’ye uyumsuz telefonlar çöpe atılacakmış!

donusumGazetelere haber vermek bedava. Çünkü gazeteciler sorgulamıyor, ajanslaran ne gelirse yazıyor. Ajanslarda da sorgulama olmayınca ortalığa böyle antin kuntin haberler çıkıyor.

Exitcom Recycling’in Genel Müdürü Murat Ilgar demiş ki efendim 4,5G gelince bütün mevcut telefonlar çöp olacakmış… Niye Murat bey? 2G gelince ilk telefonlar çöp oldu mu? Peki 3G gelince 2G telefonlar çöp oldu mu? Peki dünyanın neresinde 4G gelince eski telefonlar çöp oldu?

Kimse bu kadar cahil olmamalı o ayrı, kims kimseyi böylesi şeylerle korkutmamalı. Muhtemlen bu haberi gören birileri ülkenin bir yerinde 4G gelmesin diye dua ediyor şimdi. Bu cahil demeçler değil mi cumhurbaşkanına 4G aslında çöp dedirten? Veya 5G aslında iki seneye kadar gelir diyen?

Ilgar şahane bir iş yapıyor. Türkiye’de büyük açlık duyulan elektronik geri dönüşüm işine girmiş. Bu kadar çok mal satan bunları toplamayı ve adam gibi geri dönüştürmeyi bir türlü akıl edemiyor. Devlet buradan elde edeceği faydayı bir türlü göremiyor. Sanayiciler zaten oralı değil. Yani iş kendi içinde harika.

Ama böylesi demeçler silip götürüyor bütün yaptıkları güzel şeyleri…