5 milyonu duyan 17 firma “ben telefon yaparım” dedi

telefonlarTÜBİTAK çok enteresan bir açıklama yaparak Türkiye’nin içinde bulunduğu acıklı durumun haritasını verdi.

Hatırlanacağı gibi hükümet ülkenin trilyon dolarlık petrol alımından, silah alımından doğan açıkları telefon ve tabletlere yüklemeye çalıştılar. Sonrasında “acaba biz ülke olarak kendi telefonumuzu yapabilir miyiz” diye sordular. Sonra biz Türk telefonu ürettik diyen şirketler çıktı ortaya. Çin’de birleştirilip birleştirilip ütsüne Türk yazılıp bize gönderilmiş ürünlerdi bunlar. Biz yemedik ama yiyenler mutlaka olmuştur.

Arada çok enteresan bir çıkış oldu ve TÜBİTAK kanalıyla dendi ki “kendi telefonumuzu üretme konusunda adım atacak kurumlara 5 milyon TL’ye kadar kredi verilecek”… Bir anda 17 tane şirket çıktı ortaya ve bu krediye başvurdu.

Dedik ki vay be demek ki bizim tek eksiğimiz 5 milyon liraymış. Dünyanın 25 yılda yakaladığı cep telefonu trendini bizim çözmemiz ve kendi telefonumuzu üretmemiz için ihtiyaç duyulan paraymış meğer… Türk telefonu yaparız deyince ne kadarını Türk yapacaklarını bir tartışalım: Acaba pil mi yapacaklar, işlemci mi? Ekran mı? Saklama alanı mı? Kılıf mı?

Bunların hangilerini yapınca telefonlar Türk olacak?

Toplam başvuruların istediği ücret 32 milyon liranın üstünde olmuş. Yürü be Türk telefonu kim tutar seni? Kork bizden LG, Samsung, iPhone ve Nokia… Türkler geliyor 5 milyon liraya…