55 milyon seçmenin bilgileri tehlike altında

55 milyon seçmenin bilgileri tehlike altında

secimTwitter’dan paylaşımlarda bulunan Murat Hoşver inanılmaz bir noktaya dikkatlerimizi çekmiş: İnternet ortamında seçmen bilgilerni sorgulamamızı sağlayan Yüksek Seçim Kurulu sayfaları 50 dolarlık bir sertifikayı doğru kullanmadığı için Türkiye’nin yakyaşık 55 milyon seçmeninin bilgileri tehlike altında…

Bildiğiniz gibi bir bankanın internet sitesine gittiğinizde tarayıcınızın kilit logosu kapalı durur. İşte bu, o sayfanın güvenli olduğunu, oradan bilgilerinizin çalınmasının daha zor olduğunu ortaya koyar. Özellikle kapalı ağlardan değil, herkesin içinde bulunduğu internet ağlarından internete girenler için kilitli olmayan bu sitelerde ciddi tehlikeler oluşabiliyor.

Devletin bu tarzda tüm bilgilerimizi geçirdiğimiz internet siteleri için yapması greken şey çok basit: Aslında bu kilidi kapatacak bir sistemi kurmuş devletimiz ve 50 dolara kıyarak bir sertifika almış. Ama sadece bu sertifika altında çalışması gereken sistem ne yazık ki kilitli olmayan alanda da çalışıyor.

Siz Yüksek Seçim Kurulu’nun yaptığı bir hayatı şöyle telafi edebilirsiniz: Yüksek Seçim Kurulu sayfalarına gittiğinizde özellikle soruşturma sayfalarına geçmeden önce komut satırının başında http mi yoksa https mi yazdığına dikkat edin. Eğer sadece http yazıyorsa lütfen sonuna kendi güvenliğiniz için bir S ekleyin.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş