5G uydudan gelecek 17 milyar dolar kazandıracak

Juniper Research, uydu tabanlı havasal cep telefonu ağlarının (NTN) mobil operatörler için 17 milyar dolara kadar gelir oluşturacağını öngördü ve ilk ticari 5G uydu ağının 2024’te piyasaya sürüleceğini, 2030’a kadar ise 110 milyondan fazla 3GPP-uyumlu 5G bağlantısının faaliyette olacağını tahmin etti.

NTN’lerin faydalarından yararlanmak için araştırma şirketi, operatörlerin GSO (Jeostasyoner Yörünge) uydularını fırlatabilecek uydu ağ operatörleri (SNO) ile acil ortaklıklar yapmaları gerektiğini belirtti. Bu SNO’lar arasında e SES, Intelsat, Eutesalat ve Inmarsat gibi şirketler yer alıyor.

Juniper Research’in telekom araştırmaları başkan yardımcısı Sam Barker, operatörlerin SNO ortakları seçerken sadece 5G uydu hizmetlerini değil, “aynı zamanda 6G ağları için ileriye dönük planı, kapsama ve veri geçiş hızı yeteneklerini de” düşünmeleri gerektiğini belirtti.

Juniper Research, operatörlerin mevcut faturalandırma ilişkilerini mobil aboneler ve kurumsal kullanıcılarla kullanarak, uydu bağlantısı gelirini önümüzdeki yedi yıl boyunca artırmaları gerektiğini belirtti.

Mevcut ilişkiler, operatörlerin uydu hizmetlerini kara ağlarına entegre ederek uydu bağlantısının benimsenmesini teşvik etmelerini sağlayacak.

Araştırma, operatörlerin uydu bağlantıları için kullanıcılardan tıpkı karasal hizmetler için ödedikleri gibi aylık ücret alacaklarını, fakat bu konudaki ilginin sınırlı olacağını belirtti.

Juniper Research, operatörlerin gelir elde etme çabalarını IoT ve geniş bant bağlantılarına odaklamalarının daha yararlı olacağını belirtti.

Başlangıçta IoT son kullanıcıları, veri yoğun hizmetler için gereken yüksek veri geçiş hızları nedeniyle uydu bağlantısını kullanacaklar. Ancak araştırma şirketi, veri sınırlamalarının uydu hizmetlerinin benimsenmesini caydırabileceğini belirtti.