Russel Brand üstünden yeni dünya düzeni

Russel Brand, bir aktör ve komedyen. YouTube’da 62 milyondan fazla aboneye sahip büyük bir takipçi kitlesi var. Son zamanlarda Covid ve aşılar, özellikle Rusya Ukrayna savaşı hakkında yazdıkları tepki topluyor. Geçtiğimiz günlerde onun hakkında cinsel saldırı iddialarını ayrıntılı bir şekilde anlatan birkaç rapor yayımlandı. The Times of London, The Sunday Times ve Channel 4’ün Dispatches adlı programları tarafından ortaklaşa yürütülen bir soruşturma, dört kadının Brand’ı cinsel saldırı ve istismarla suçladı.

Youtube, bunun üzerine Brand’in hesabının para kazanma özelliğini kapattı. YouTube bir kanalı para kazanmaktan men ederse, videolarda artık reklam göstermeyecek ve içerik üreticisinin para kazanmasını engelleyebiliyor. YouTube Jack Malon, The Verge’e, Brand’ın videolarını, YouTube’un içerik üretici sorumluluk politikasını ihlal ettiği için para kazanmaktan men ettiğini belirtti ve “Eğer bir içerik üreticinin platform dışı davranışı kullanıcılarımıza, çalışanlarımıza veya ekosistemimize zarar verirse, topluluğu korumak için harekete geçeriz,” dedi.

YouTube geçmişte platformda yüksek profilli diğer figürlerin videolarını da para kazanmaktan men etmişti. 2017 yılında şirket, antisemitik yorumlar yaptığı için Felix “PewDiePie”, Kjellberg’e ve bir Japon ormanında intihar eden bir kişiyi filme aldığı için Logan Paul’a karşı önlem almıştı. Platform ayrıca, destekçilerini 2020 seçimini devirmeye teşvik ettiği için Donald Trump’ın hesabını askıya almıştı.

Youtube kral mı?

Youtube bunu nasıl yapıyor? Kendi istek ve düşünceleri kapsamında bir düğmeye basmak veya isim silmek kadar kolay bu. Peki bunun için hukuki olarak adım atmak zorunda mı? Muhtemelen bize imzalattığı belgelerde onlara kendi hukuklarını yaratma fırsatı veriyoruz.

Peki bizden bu hakkı zorla aldıkları için bunu yapmaya hakları var mı? İşte bunu tartışmak lazım. Russel Brand iğrenç bir adam olabilir, cinsel suçlar işlemiş olabilir. Ama bunu değerlendirmesi gereken hukuktur. Youtube hukuk gibi daha adam yargılanmadan, suçu kesinleşmeden sisteminden çıkaramaz. Çıkarmamalı.

Nasıl ki devletler Google’a olmayan suçlar isnaf edince ayağa kalkıyor ve bir dakika ne olur diyorsak, Google kesinleşmemiş suçlar konusunda bir şeyler yaptığında da sesimizi yükseltmemiz lazım. Kendi düzenlerini kuruyorlar ve o işler öyle olmaz. Google kafasına göre adalet dağıtamaz.

Bugün Russel Brend’i şeytanlaştıran yarın karar verip aynı şeyi bize de yapabilir. Buna birinin, mesela biz halkın, dur dememiz lazım.