İrlanda TikTok’a dan dun girdi

İrlanda’nın Veri Koruma Komisyonu (DPC), TikTok’un çocukların bilgilerini işlerken GDPR’ye (Genel Veri Koruma Tüzüğü) uymadığı tespit edildikten sonra toplamda 345 milyon Euro idari para cezası kesti.

DPC, bir açıklamada, 2021 yılında başlatılan bir soruşturmanın, TikTok’un Temmuz 2020 ile Aralık 2020 arasında çocuk kullanıcıların verilerini koruyamadığı için birden fazla gizlilik yasasını ihlal ettiğini ortaya koyduğunu belirtti.

Denetim kurulu, çocukların hesaplarının varsayılan olarak halka açık olmasını sağlayan ayarları işaret etti, bu da platformun kullanıcılarına ve kullanmayanlarına içeriğin maruz kalmasına neden oldu.

Diğer ihlaller arasında, ebeveyn veya vasinin onaylanmamış yetişkinlerle çocukların hesaplarını eşleştirebilecek bir aile eşleştirme özelliği ve yaş doğrulama sistemindeki eksiklikler bulunuyor.

Ayrıca, DPC, Berlin’deki bir Denetim Otoritesi’nin, kayıt olurken ve videoları gönderirken “kullanıcıları daha fazla gizlilik ihlali seçeneklerini seçmeye yönlendiren” öyle denilen karanlık modellerle ilgili GDPR adil ilkelerinin ihlal edilmesine dair “ek bir ihlal bulgusu” eklenmesini istediğini açıkladı.

TikTok’un “işlemlerini uyumlu hale getirmek” için üç ayı var.

Karara yanıt olarak TikTok, “kararın eleştirilerinin çoğunun, soruşturma başlamadan birkaç ay önce 2021 yılının başında getirdiğimiz önlemler sonucu artık geçerli olmadığını” savundu: “Tahsis edilen cezanın seviyesi de dahil olmak üzere kararın birkaç yönüyle katılmıyoruz.”