7 liraya dinlenememe garantisi

dinlemeTürkiye’de şifreli görüşmelerin yapılması için ilginç bir yönetmelik var: “Regülatör kurumdan izin alınmadan yapıldığı tespit edilen kodlu veya kriptolu haberleşmeler iletişime kapatılır ve ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulur” deniyor. Ancak böylesi bir uygulamanın yurt dışında üretilmesi, uygulamanın bu tip kurallara takılmaması anlamına geliyor. Uygulamanın üreticisi Can Birinci de zaten yurt dışında yaşıyor ve çalışmalarını oradan yürütüyor.

Sistem temel olarak; sesin arama yapılan cep telefonunda Advanced Encryption Standart (AES) ile şifrelenerek, bir sunucu üzerinden karşı tarafa iletilmesi mantığına dayanıyor. Novende sesi mümkün olan en yüksek standartta şifreledikten sonra karşı tarafa o şifreyi nasıl çözeceği bilgisini de gönderiyor. Bir başka deyişle aslında bu konuşmayı çözecek bir anahtar yok. Bu bakış açısıyla da çalınabilir, ele geçirilebilir bir şifresi yok. Novende her aramada yeni baştan bir anahtar üreterek başkalarının kapıdan içeri girmesini engelliyor.

Uygulamanın yaratıcısı Can Birinci uygulamanın çıkışını şöyle anlattı:

“Şifreli konuşma yazılımı fikri, aslında eski kız arkadaşımla telefonda yaptığım bir konuşma sırasında aklıma geldi. Hani nasıl derler biraz özeldi. Sonra kendi kendime dedim ki ‘Bu muhabbetimizi arkadaşlarım duysa amma dalga geçerler…’ Sonra şifreli konuşma için mobil uygulama yazmaya karar verdim.”

Ancak konu için bir araştırma yaptım, ilgili kurumun bir yönetmeliği var diyor ki “Kurumdan izin alınmadan yapıldığı tespit edilen kodlu veya kriptolu haberleşmeler iletişime kapatılır ve ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulur”. Tamam izin almak için başvurayım ama kurum “bana tüm kaynak kodlarını vereceksin ben oradan bazı yerlere hat çekebiliyor muyum ona bakacağım sonra izin veriririm” demek istiyor.

 

Sorun şu ki bu izni asla alamazdım zira Novende uçtan uca şifreleme yapıyor araya bir yere dinleme için hat falan çekemezsin, mimarisi buna uygun değil ayrıca hem “iletişim özgürlüktür”diyeceğim hem de aslında şifreleme yapmayan, dinlemeye uygun bir mimari yaratacağım, hayır bu hem etik, hem doğru hem de ahlaklı bir davranış olmazdı. Bu yüzden ürünü ABD’de yazdım ve yine ABD’de yayınladım.

 

Ürünün Google ve Youtube reklam lansmanını ilk Türkiye için yaptım çünkü ülkenin buna ihtiyacı var. Sonra Rusya, Türk cumhuriyetleri ve Hindistan gelecek. Söz konusu bu ülkelerde otoriteler kafa göz yara yara sınırsız dinliyor.

 

Bende herkes gibi sosyal medyaya düşen ses kayıtlarını dinledim ama açık söylemek gerekirse beni Türkiye’ye odaklanmaya iten belli başlı faktörlerden birisi, önemli bir kişinin akrabasının evli bir kadınla yaptığı telefon görüşmesinin de Youtube’da yayınlanması oldu. Bu adamla kadının yaşadığı bazılarına göre ahlaksızlık olarak gelebilir ama ahlak göreceli bir kavramdır. Ayrıca o görüşmenin suç takibi ile ne alakası var ? Hadi dinledin niye yayınlıyorsun !

 

Gelen sorulardan biriydi ve aslında uygulamayı yazarken zaten kendime çokça sorduğum bir konuydu; “Ya uyuşturucu kaçakçıları, terör örgütleri, yada benzeri illegal gruplar uygulamayı kullanır ve istihbarattan kaçarsa? Ülke güvenliği?”… O zaman kararımı verdim; dinlemeler ile ilgili gerçekten adam gibi yasal düzenlemeler yapıldığında, suçtan bağımsız aykırı dinleme yaparak kişisel hak ve hürriyetlerin ortadan kalkmasına neden olanlara ağır cezalar verildiğinde, adli unsurlar ya da istihabarat kuruluşları dinleme ile ilgili işlerini düzgün yaptığı gün söz veriyorum Novende uygulamasını kapatacağım.

 

İnsanlar o kadar korkmuş ki “Tabi tabi uygulamayı yükleyin telefonunuza rahatça dinlenebilsin bizde yedik” şeklinde yorumlar da aldım. Yazılımın kaynak kodlarını açmadan, sunucunun içeriğini göstermeden zaten “ha tamam şimdi güveniyorum” dedirtme şansım yok, olursa zaten Novende diye bir şeye gerek yok.

 

Bir diğer soru şuydu; Novende ile ortam dinlemesi yapılabilir mi? Hayır Novende sunucu ile bağlantılı bir uygulama olduğu için onun üzerinden ortam dinlemesi yapılamaz. Eğer çok pimpirikli bir adamsanız SIM kartı çıkartıp ortam dinlemesi ihtimalini ortadan kaldırabilir ve Novende’yi Wi-Fi üzerinden kullanabilirsiniz.

 

Bir kullanıcı 6.90 lirayı pahalı olarak nitelemişti, ona verdiğim yanıtı ise bence neşeli olduğu için paylaşıyorum, “Sayın “XXX”, kız olsam arkadaşınız olmak istemezdim. Valeye garsona bahşiş bile bırakmaz beni mahçup ederdiniz. Size güvenle kullanabileceğiniz gerçekten iyi bir programı sadece aylık 6,90 liraya veriyorum, nasıl pahalı olabilir ki. Eğer gizli saklı konuşacağınız bir konu yoksa 41 ülke ile ayda sadece 6,90 liraya 7 gün 24 saat sınırsız konuşma imkanı sunuyorum. Açın Japonya’daki arkadaşınıza hava durumunu sorun açın ABD’deki arkadaşınıza Türkiye’den müzik dinletin. Bu da mı gol değil :)”

 

Sırada ne var diye soranlar oldu; Aslında şu sıralar bir proje için California’da bir emlak şirketinin bilgi işlem merkezinde çalışıyorum.Ancak sırada önümüzdeki yıl piyasaya sürmeyi planladığım Apple versiyonu ve şifreli SMS gönderimi var. Mevcut Novende kullanıcıları, şifreli SMS’i ücretsiz olarak alabilecek. Bunun dışında şifreli anında mesajlaşma, şifreli grup yazışma, şifreli dosya paylaşımı ve gene şifreli video sohbet de yapmayı planladığım projeler arasında. Akşamları tek başıma kod yazdığım için projeler 2016’ya sarkabilir tabi.

 

Ürünü yayınlamamın ardından 10 gün içerisinde şöyle güzel bir gelişme de oldu; yazılımın potansiyelini kavrayan bir Amerikan sigorta şirketinin talebi ile Novende’nin klonunu sigorta şirketinin verdiği bir başka bir adla, kendi sunucularına kurduk, güvenlik testlerini yaptılar ve ardından parasını ödeyerek satın aldılar. Artık yönetim, şirket elemanları ile kendi aralarında güvenle konuşabilecekler. Eğer kurumsal satış ile hedeflediğim rakamlara ulaşabilirsem Novende’nin fiyatı düşebilir, belki ücretsiz bile olabilir sonuçta “iletişim özgürlüktür” dedim.