ABD Çin’e yapay zeka çip satışını yasaklayınca Nvidia hisseleri düştü

Nvidia ve diğer birçok çip üreticisinin, ABD’nin Çin’e yapay zeka çiplerinin ihracatına yönelik yeni kısıtlamalar açıklamasının ardından hisse değerlerinde düşüşler yaşadı.

Çip stoklarının hisse senetleri, yapay zeka çipleri tarafından desteklenen yapay zeka ürün ve hizmetlerine olan talebin artması nedeniyle son bir yılda patlama gösterdi.

Çin’e yönelik yeni ihracat kısıtlamaları, Biden yönetiminin son bir yıl boyunca yapay zeka çiplerine uyguladığı önceki kısıtlamalardan daha sert bir adımdır.

Yeni kısıtlamalar, eski kısıtlamalar altında Çin’e ihraç edilebilen Nvidia çiplerinin yavaşlatılmış versiyonları olan H800 ve A800’ün satışını yasaklıyor.

ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo bu konuda şu açıklamayı yaptı: “Bu güncellemeler, özellikle hesaplama gücüne erişimi kontrol etmek için özel olarak tasarlanmıştır, bu da Çin Halk Cumhuriyeti’nin (PRC) bir sonraki nesil sınır modelinin gelişmesini önemli ölçüde yavaşlatacaktır ve askeri kullanım ve modernizasyon için kullanılabilecekleri, bu yüzden de ABD’yi ve müttefiklerimizi tehdit edebilecek şekillerde kullanılabilir…”