Apple ikinciliğe düşünce CEO’su Çin’e oyun oynamaya gitti

Apple CEO’su Tim Cook, Çin’e yaptığı sürpriz bir ziyaret sırasında bir etkinlikte oyuncuları coşturdu. Bu bir oyun ziyaretinden çok Apple’ın karşılaştığı zorluklarla birlikte pazarın şirket için önemini vurguluyor.

Oyuncular, “Honor of Kings” oyununu oynamak için toplandı.

Cook, turnuvada oyuncuları coştururken kendisine ait bir video da paylaştı. Honor of Kings, Çin’in en büyük mobil oyunlarından biri. Apple’ın App Store’un da önemli bir gelir kaynağı.

Apple CEO’sunun şirketin üçüncü en büyük pazarına yaptığı ziyaret, şirketin amiral gemisi akıllı telefonu iPhone 15’in satışa çıktıktan yaklaşık bir ay sonra ve yerini yeniden kazanmaya çalışan Huawei’nin zorlandığı bir dönemde gerçekleşiyor.

Araştırmalarda, iPhone 15 satışlarının Çin’de ilk 17 gün içinde, iPhone 14’e göre yüzde 4,5 düştüğü dile getirildi.

Bu, Çinli teknoloji devi Huawei’nin, ABD yaptırımlarına rağmen, yüksek kaliteli bir yarı iletken ve 5G bağlantılı bir akıllı telefonu sessizce piyasaya sürdüğü geçen ayın ardından geldi.

Huawei, bir zamanlar Çin’in en büyük akıllı telefon üreticisi ve Apple’ın da en büyük rakibiydi. Ancak ABD yaptırımları onu anahtar teknolojilere erişimden kesince altıncı sıraya kadar düştü.

Son raporlar, Huawei’nin Çin’de bir numaralı akıllı telefon üreticisi olduğunu ve Apple’ı geride bıraktığını gösteriyor.

(not: haberin resmi temsilidir ve yapay zeka tarafından üretilmiştir)