Gençlerin ruh sağlığını bozuyor diye Instagram’a dava açmak…

Bu resim midjourney ile yapay zeka tarafından oluşturulmuştur. Gerçek gibi gözükse de öyle değildir

Facebook ve Instagram’ın çatı şirketi Meta, sosyal medyanın riskleri hakkında kamuoyunu yanıltmak ve gençlerin ruh sağlığını bozmakla suçlandı. Suçlanmakla kalınmadı, ABD’de bu şirkete karşı federal bir dava açıldı.

Eyaletler, açtıkları davanın konusunda şirketin kullanıcıları “tuzağa düşürmek” için bağımlılık yaratan özellikler kullandığını, platformlarının “önemli tehlikelerini” gizlediğini söylüyor. En önemli suçlama ise şirketin 13 yaşın altındaki çocuklar hakkında veri topladığı, Çocukların Çevrimiçi Gizlilik Koruma Yasası’na olan yükümlülüklerini ihlal etmesi yönünde odaklandı.

Dava imzacısı 33 başsavcı, “Sosyal medya şirketleri, Meta dahil, ulusal bir gençlik ruh sağlığı krizine katkıda bulunmuşlar ve hesap vermeliler,” dedi.

Biz gençleri zaten koruyoruz

Meta‘nın bir sözcüsü şunları söyledi: “Gençlere güvenli, olumlu deneyimler sunmaya dair başsavcıların taahhüdünü paylaşıyoruz ve zaten gençler ve ailelerini desteklemek için 30’dan fazla araç tanıttık. Sektör genelinde şirketlerle üretken bir şekilde çalışmak yerine, başsavcılar bu yolu seçtikleri için hayal kırıklığına uğradık.”

Bu olunca tabi ortaya ABD hukuk sisteminin en önemli sorunu çıkıyor: Meta ve diğer sosyal medya şirketleri, ABD’de zaten ruh sağlığı üzerindeki etkileri nedeniyle aileler, gençler ve okul bölgeleri tarafından yüzlerce dava ile karşı karşıya kalacak.

Meta’nın konu hakkındaki yaklaşımı şu yönde: “Bizim yaptığımız araştırmalar, Instagram’ın ‘genç kızlar için zehirli’ olduğunu göstermek yerine, birçok gencin zor anlar ve sorunlarla karşılaştıklarında Instagram’ın onlara yardım ettiğini hissettiklerini gösterdi…”

Davanın temel konusu, Meta’nın tasarım seçenekleri ve uygulamaları genç kullanıcıların bağımlılığa yatkınlığından faydalanıyor ve katkıda bulunması yönünde yoğunlaşıyor. Özellikle “genç kullanıcıların beden dismorfisini teşvik ettiği bilinen filtreler” suçlanıyor.

Bayram değil seyran değil, ABD başsavcıları Mark Zuckerberg’ü neden öptü acaba?