Tim Cook Microsoft’a kafa attı

tim-cook-ipad-air-hed-2013Apple bu hafta yeni iPad’ini piyasaya sürdü. Bir anda şirketin en üst kademesi, Tim Cook, hiç de alışık olmadığımız bir şekilde Microsot ürünlerine tekme tokat girdi. Gazetecilere verdiği demeçte Microsoft ikisi bir arada ürünleri için deluded dediği dile getirildi. Apple sonra bir açıklama yaparak aslında “diluted” dediğini söyledi. İki kelime de haysiyetli eleştiri ama arada bir parça terbiye farkı var. Ama neresinden bakarsanız bakın eleştiri işte.

Tim Cook diyor ki Microsoft tablet ve bilgisayar arası bir ürün çıkarmak istedi. Çıkardığı ürün ikisi de olmadı. İkisinin ayrı ayrı olması gerektiğinden daha kötü bir hale geldi.

Bu demeçlerin arkasında aslında yeni iPad’in konumlandırmasını da bulabiliriz: Cook baştan beri yaptığı her açıklamada iPad’i bilgisayar gibi konumluyor. Neredeyse hiç tablet demedi ona. Hatta işlemcisini anlatırken dünyadaki şu kadar işlemciden daha kuvvetli diyerek çıtayı çok uzak bir yere koydu.

Sanırım yapılan bu eleştirilerin güah ve sevabını iPad Pro’nun satışlarında ve müşterilerin geri dönüşlerinde bulacağız.

Yine de Steve Jobs’lu “cool iletişim” günlerini özlemiyorum dersem yalan olur.