ABD’de operatör kavgası Apple’a yaradı

ABD’de operatör kavgası Apple’a yaradı

Sprint düşüşten ya iPhone ile kurtulacak ya iPhone ile kurtulacak. A.B.D.’nin 3. büyük kablosuz internet sağlayıcısı şirket, 2007’den bu yana her çeyrekte kayba uğradığını açıklamaktan bıkmış olsa gerek. Sprint ise bu kara delikten 2014’e kadar 30 milyon iPhone satarak çıkmayı planlıyor.

Nakde sıkışmış şirketin böyle bir yatırıma girişmesi ne kadar mantıklı bilinmez ama bu kararla ya tamamen çıkma ya da tamamen batma riskini alacak kadar gözleri kararmış anlaşılan. Hafta başında yapılan açıklamaya göre şirketin hisse senetleri 2,73 dolara düşerek son 3 yılın en düşük seviyesini gördü. Bu noktada da risk alıp harekete geçmek çok da mantıksız sayılmaz aslında.
Şirketin, pazar payını iki büyüğe kaptırmaya devam etmesinin iPhone satmamasından kaynaklandığı belirtilirken şirketin şu anda sahip olduğu kontratlı 33 milyon abonesinin en azından yarısının iPhone’a geçmesi bekleniyor. 30 milyon iPhone satın almasının 20 milyar dolara mal olacak. Telefon başına 200 dolar kazanacak olan Sprint böylelikle 6 milyar dolar gelir sağlamış olacak. Şu andaysa Sprint telefon satın almalarına yılda yaklaşık 7,4 milyar dolar ayırıyor.
Çareyi iPhone’da arayan Sprint, dermanını bulursa AT&T ve Verizon’ın işi eskisi kadar kolay olmayacak gibi görünüyor.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş