S serileri iPhone’a yaramıyor. 3GS serisi de hayal kırıklığı yaratmıştı, 4S serisi de…

5 çıkacak, süper olacak derken 4S geldi, Beklenen özelliklerin yarısı bile ortaya çıkmadı. Nelerin olup olmadığını size uzun uzadıya anlatacağım. Ama öncelikle konuyla ilgili olası gidişatı verelim sizlere… Büyük patron sonrasındaki ilk sunum böyle olmamalıydı. Zaten herkesin gözü şirketin üstündeyken, ilk ürün sıradan bir S sürümü kesinlikle olmamalıydı.

Baktığınızda aynı ürün, aynı büyüklük… İçinde iki çip değişmiş, biri kameranın biri ana işlemcinin. Yani üretim bandı bile değişmemiş. Bu dönemi, geçen dönemlerin başarısı yüzünden biraz baştan savmışlar gibi gözüküyor.

“Ne var bunda” diyenler için… Bu cihaz dünyası, yaratılan sihirle ileri doğru adımlar atıyor. Örneğin Nokia, yıllarca daha iyi teknoloji üretmedi, daha ucuz değildi. Ama toplamda pazarın yüzde 70’inden fazlasını ele geçirdi. Ne dünya devi firmalar onun yakınından bile geçemedi. Ama günün birinde üst üste birkaç modeli yapamamaya karar verdiler. Akıllı telefonu zıt geçtiler. Sadece birkaç ayda büyük bir imparatorluktan şehir devleti boyutlarına geldiler.

Yani hiç kimsenin sonsuza dek yaşama garantisi yok. Hiç kimsenin bir önceki dönemden ödünç alınmış bir yılı yok.

Cihaza gelirsek…

Cihazda yapılan değişiklikler geçmiş senelerin aksine donanımdan değil yazılımdan geldi. Siri adındaki kişisel asistan programı, yazmadan, sadece sesle kontrol edebilmenizi sağlarken akıllı cevaplar üretiyor. Örneğin havanın nasıl olacağını sormak yerine “bugün dışarı çıkarken şemsiye almaya ihtiyacım var mı” sorusunu soruyor ve uygun cevabı alıyorsunuz.

Bir diğer yazılımsal gelişme ise telefonun güncellenmesi. Bilindiği gibi şimdiye kadar Apple ürünü mobil cihazların işletim sistemlerinin yenilenmesi ve güncellenmesi için bilgisayara takılması gerekiyordu. Yeni işletim sistemiyle beraber artık cihazlar hiçbir ekstra donanıma gerek kalmadan güncellenebilecek.

Geçtiğimiz aylarda duyurulan iCloud, yani bulut bilişim hizmeti de yeni telefonla birlikte gündeme gelecek. Kullanıcılar iCloud sayesinde tüm fotoğraf, müzik ve filmlerini çok küçük ücretler karşılığında başka kimsenin ulaşamayacağı şekilde kullanma imkanına sahip olacak. Yine aynı sistmele bunları tek tuşla istediği herkesle de paylaşabilecek. Bu hizmet 12 Ekim’de başlayacak ve eski model iPhone kullanıcıları da bundan faydalanabilecek.

iMesaj sistemiyle iPhone kullanıcıları birbirlerine kısa mesaj, resim, ses ve film gönderebilecek. Bu sistem ile Twitter arasında otomatik bir bağlantı olacak.

Yeni kamera ile birlikte 1080 satırlık HD film çekmek mümkün olacak. Resimlerin sarsıntılı çıkmasını engelleyen sistemin yanında ekrandaki çizgiler daha iyi bir kadraj yapılmasını sağlıyor.

Yeni A5 işlemci cihazın hızını iPhone 4’e oranla hızı ikiye katlıyor

Eski cihaz 3G bağlantıyla 7 megabite kadar hız desteklerken yenisi HSDPA bağlantıyla 14.4 megabit hız desteklemeye başlamış.

200 saat bekleyebilen cihaz 8 saat 3G konuşması yaptırabiliyor.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.