Alman operatörler 4G kapsaması olmayan yerler için ortak hareket edecek

Deutsche Telekom, 4G kapsama boşluklarını kapatmak ve Almanya’daki birkaç yüz sahada bağlantıyı iyileştirmek amacıyla, Telefonica Deutschland ile altyapıyı paylaşmak için bir anlaşma yaptı.

Operatörler açıklamada, ortaklığın, tüm operatörlerin müşterilerine teknoloji aracılığıyla mobil ağ erişimi sunamayacağı alanlar olarak tanımlanan sözde 4G gri noktaları ele almayı hedefleyeceğini söylediler.

Operatörler, bu alanların genellikle kendi ağ teknolojilerini kullanarak ayrı altyapı kurma ve çalıştırma konusunda mali zorluklar oluşturduğunu belirtti.

Bu sorunu çözmek için ikili, site paylaşımı gibi önceki ortak projelerden farklı olan aktif ağ teknolojisini sitelerde paylaşacak.

Operatörler ayrıca ikinci ayrı kablosuz teknolojinin veya ek antenlerin kurulmayacağını kabul eden bir niyet mektubu imzaladılar.

Taşınmanın gri noktaları doldurmak için “birkaç yüz seçilmiş anten bölgesine” hitap edeceğini ve çabaların bir sonucu olarak, tüm müşterilere her sahada 800 MHz frekans bandında 4G erişimi sunmayı umduklarını belirttiler.

Telefonica Deutschland CEO’su Markus Haas, tüketiciler ve işletmeler mobil ağ kapsama alanında hızlı ilerleme talep ettikleri için Almanya’nın “dijitalleşmeyi hızlandırması gerektiğini” söyledi: “Bu, dahil olan herkesin ortak bir çaba göstermesini gerektiriyor. Sitelerin birlikte kullanımı bu yönde önemli bir adım ve Almanya’nın mobil iletişim müşterilerine olumlu bir sinyal. “

Deutsche Telekom, Telefonica Deutschland ve Vodafone Almanya , 2019  yılında, ülkedeki kırsal kapsama hedeflerine ulaşma çabasının bir parçası olarak maliyetleri düşürmek amacıyla 6.000 tesisin inşaatını ortaklaşa koordine etmek için güçlerini birleştirdi .