Amerikalılar Reklamlara Şüpheyle Bakıyor

Amerikalılar Reklamlara Şüpheyle Bakıyor

Amerika’da internet araştırmaları ciddi bir yer tutuyor. Kullanıcıların alışkanlıkları, teknoloji konusunda tutumları, bu tutumların zaman içerisindeki değişimi gibi konular ciddi olarak araştırmalara konu oluyor. Pew Internet & American Life Project firması yaptığı çalışmada kullanıcılar hakkında ilginç rakamlar ortaya koydu.

Arama motorları konusunda sorulan sorulara Amerikalı’ların büyük kısmı olumlu yanıt verirken verilen arama hizmetinden memnun olduklarını bildirdi. Araştırmada %83’lük bir kesim aramalarını Google üzerinden yaptıklarını belirtti. Ancak yine de  özellikle reklamlar konusunda sıkıntılar yaşanmaya devam ediyor. Kullanıcılar, aramaları doğrultusunda önerilen ürünler ve kişiselleştirilmiş reklamlardan ciddi anlamda şikayetçi olduklarını bildirdi. Araştırmaya katılanların %68’i bu reklamları kişisel haklarına saldırı olarak yorumladı.

Ayrıca arama motorlarının daha önceki aramaların hafızada tutularak daha uygun sonuçların gelmesi de katılımcılar tarafından eleştirildi. %78’lik bir kesim bu durumdan rahatsız olduğunu belirtti.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş