Amerikan firmaları Huawei’nin yasaklarının kalkması için baskı yapıyor

Trump’ın ticaret savaşları hevesiyle Huawei’ye getirdiği yaptırımlar umduğu karşılığı bulamadı hatta geri tepti. Reuters’in yaptığı araştırmaya göre Huawei’nin Mayıs ayında kara listeye alınmasının ardından 130 şirket Huawei’den ürün ve hizmet tedarik etmek için başvuru yaptı.

Şu ana kadar başvuru yapan şirketlere bir lisans verilmedi, ancak şirkete mal tedariki yasağı henüz bu ayın başlarında ikinci bir geçici lisans onaylandıktan sonra yürürlüğe girdi.

Temmuz ayında, 50 şirket ABD Ticaret Bakanlığı’na Huawei’ye mal satmak için başvuruda bulundu.

Bazı ABD şirketlerinin Huawei’ye ihracat yasağı getirilmesi durumunda ciddi şekilde zarar görmesi bekleniyor. Ancak Çin ile ABD arasında devam eden savaş, karşılıklı demeçler de göz önünde bulundurulduğunda öyle kolay kolay bitebilecekmiş gibi gözükmüyor.

Huawei, kendisine karşı yapılan iddiaları defalarca reddetti ve ticari kara listenin tamamen iptal edilmesini istiyor ancak ABD oralı değil.

Şirket, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada ABD makamlarının eylemlerini “serbest piyasa rekabetinin temel ilkelerini ihlal ettiğini” vurgulayarak “haksız muamele gördüğünü” söyledi. Yapılanların ABD şirketleri de dahil hiç kimsenin çıkarına olmadığını belirtti.