Android Facebook’ta iOS’i yendi

Facebook’un Android verisyonu iOS’ten 6 ay geç geldi ama farkı 2 senede kapatarak, arayı açmayı dahi başardı. Bu durumda son dönemlerdeki iPhone kullanıcılarının Facebook’un Ekim ayında çıkan iPad versiyonuna kaymalarının etkisinin yanı sıra Android için Facebook 1.8.1 versiyonunun Facebook’un Timeline uygulaması ile uyumlu halde olmasının da Android kullanıcılarındaki ziyaretçi sayısının etkisi büyük.

Günlük ziyaretçi sayısı bakımından 58,3 milyona 57,4 milyona kullanıcı ile Android uygulaması önde götürürken, ay bazında toplamda 99,1 milyona 85,4 milyon ile iPhone kullanıcıları önde götürüyor. TechCrunch sitesi yazarlarından Josh Constine’e göre ise asıl önemli olan aylık kullanıcıların yüzde kaçının günlük olarak da geri döndüğü. Android kullanıcıları burada farkı bir hayli açarak yüzde 68,2’ye karşın 57,9 ile önde götürüyor.

iPhone kullanıcılarının daha moda ve statü odaklı bir kesim, Android kullanıcılarının ise daha genç ve Facebook ile çok daha ilintili bir kesim olduğunu düşünürsek bu farkın ortaya çıkması da oldukça normal aslında. Apple bağımlıları arasından iPad’e geçen güruhu da düşünürsek Facebook iPhone uygulaması, Android’in gerisine düşecektir. Zamanla Apple bu açığı kapatır mı ya da kapatmaya ihtiyaç duyar mı göreceğiz.

Androidli cihazlara ilişkin başka çarpıcı rakamlarsa 10 milyonuncu indirmenin gerçekleştirildiği ve şu anda 200 milyon Android cihazının kullanımda olması.

Aradaki boşluğun 2012’de artacağını söyleyen uzmanlar, şu anda günlük Androidli cihaz aktivasyonunun 500 bin olduğu bir ortamda, önümüzdeki yıl günlük 1 milyon Androidli cihazın aktive olması ile hedeflerin gittikçe agresifleşmesi bekleniyor.