BlackBerry telefonlarının üreticisi RIM’in suyu iyice ısınıyor. Geçtiğimiz haftalardaki sıkıntıların üzerine yeni BlackBerry’lerin piyasaya çıkışının 2012’ye ertelenmesi tuz biber oldu. Bu ertelemenin BlackBerry cihazının sonunu getireceğini belirtti.

Yeni işletim sistemi QNX’i kullanmaya başlayacak olan RIM yeni sistemle Android ve iPhone’un başarısını yakalamayı hedefliyor. Analistler yeni işletim sistemli bu cihazların toplu adının BlackBerry 10 olacağına değinirken ancak bu ertelemeler ve arayı soğutmalar devam ederse bu hedefler suya düşen hayaller olarak tarihte yerini alacak gibi.

Şirket, şu anda satışların tavan yaptığı Noel döneminde dahi BlackBerry 7 satışlarında bekledikleri ivmeyi kazanamadığını açıklarken şirket bu dönemde satışlarını patlatsa bile 2011’in tarihindeki ilk yıllık kaybı açıklayacağı dönem olacağı gün gibi ortada. Sene içindeki kötü haberler yüzünden şirket, 2004’ten bu yana en düşük hisse seviyesinde seyrettiği dönemi geçirmiş oldu.

Jeff Kagan adlı analist ise RIM’i çok sevilen anneanne, babaanne ve dedelere benzetti: “Onları çok seversiniz ama hayattan o kadar kopmuşlardır ki bugün yarın gideceklerini bilirsiniz.” RIM’in son zamanlardaki performansı için daha isabetli bir benzetme yapılamazdı herhalde. CEO’ların ya kendilerini güncellemesi ya da yerlerine yeni birilerini getirmeleri gerektiğinin de altını çizen Kagan, şirketin bir an önce karanlıktan gün ışığına çıkartılarak kendine getirilmesi gerektiğini savundu.

Gecikmeden dolayı Canaccord Genuity adlı yatırım şirketi de RIM için koydukları hedefi A.B.D. listelerindeki hedeflerini 18 dolardan 15 dolara düşürdü. Barclays ise benzer endişeler taşıdığını belirterek şirketin satışları artırmak için satış ve pazarlama kanallarına daha fazla para harcamasının iş yapış mantığının dışına çıktığının altını çizdi. Bu yatırımların kısa vadeli hamleler olduğuna değinerek onlar da şirketin A.B.D. liste hedeflerini 16 dolardan 14 dolara düşürürken, Citigroup 15’ten 12’ye, National Bank Financial ise 10’dan 8’e düşürdü.

Geçtiğimiz üç ayda yarıya yakın oranda değer kaybederken, sadece Cuma günü yüzde 11 oranında değer kaybederek A.B.D. piyasasında 13,44 dolardan işlem gördü.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.