Televizyoncu telefoncuya spektrum satıyor

Televizyoncu telefoncuya spektrum satıyor

Cox Communications bazı aracı yayın lisanslarını 315 milyon dolara Verizon Wireless’a satmaya karar verdiğini açıkladı. Verizon Wireless ile benzer bir olay Cox’un dışında üç farklı altyapı şirketi Comcast, Time Warner Cable ve Bright House Networks ile de yaşandı ve bu şirketler de yine benzer olarak kendi kablosuz ağlarını oluşturmaktan vazgeçerek Verizon Wireless ile işbirliği yapmaya karar verdiler.

Cox ise büyük cep telefonu devleriyle kapışamayacağını açıklayarak, diğer şirketlerden farklı olarak kendi spektrumunu oluşturdu. A.B.D.’nin en büyük üçüncü kablo şirketi olan Cox’un hali hazırda 6 milyon müşterisi bulunduğunu belirtmekte fayda var.

Cox’un, Verizon Wireless’a satmış olduğu spektrum diğer kablo şirketlerinin de satmak için anlaştığı lisanslarla aynı frekansta bulunuyor, ki bu durum da Verizon Wireless’ın tüm bu lisansları devreye almasını kolaylaştırmış oluyor. Cox’un aynı zamanda şu anki anlaşma dahilinde olmayan başka frekans bandında da spektrumu bulunuyor.

Federal İletişim Komisyonu (FCC)’nun onayı ile ilerleyen söz konusu spektrum satışlarının sonunda Verizon Wireless’ın rakiplerinden nasıl farklılaştığını zamanla göreceğiz. Verizon Wireless, New York merkezli Verizon Communications ve İngiltere merkezli Vodafone Group’un ortak iştirakı olan bir şirket. İki kardeş şirket Verizon’ları birbirine düşürecek alan ise yakın zamanda operatör Verizon Communications’ın FiOS TV hizmeti, altyapı sağlayıcısı Verizon Wireless’ın da kablolu TV hizmeti sunacak olması.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş