e-Meclis için hazır mıyız?

Buğra Ayan

Geçtiğimiz günlerde mecliste bir küfür gerginliği oldu.

Meclis Genel Kurulunda CHP’lilere sinirlenen TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam, “hass.. tirin” deyince CHP’liler de “Sağlam istifa etsin” diyerek kürsüyü işgal etti.

Olayı farklı kılan ise mecliste bulunan CHP milletvekillerinin bile kaçırdığı bu olayı sosyal medya yolu ile takipçilerin vekillere bildirmesi idi.

Bu olay yoğun Türkiye gündemi içinde eriyip gitti .

Fakat bir an bu yoğunluktan çıkıp büyük fotoğrafı görmeyi deneyelim. Bu talihsiz olay aslında güzel gelişmelere kapı açabilecek bir vaka olabilir.

Eskiden beri meclisi,milletvekilleri toplum tarafından eleştirilir. Eleştirilerin odağında ise meclisin yeterince demoktratik olmadığı , sıradan vatandaşın sorunlarını meclise ulaştıramadığı vardır.

Bu sebeple gecikmiş de olsa şu soruyu sormamız gerektiğine inanıyorum.

‘Değiştirebilir miyiz ? ‘

Güzel önerilere , düşüncelere sahip bir gencin görüşlerini herhangi bir topluluğa ,parti örgütüne dahi üye olmadan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne pratik bir şekilde aktarmasını sağlayabilir miyiz ?

Teknolojik gelişimi demokratik bir adım için kararlı bir şekilde uygulayabilir miyiz ?

Benim düşündüğüm model ile bu çok zor değil.

Meclis yayını esnasında alt bantta çıkacak sosyal medya bağlantıları ile Facebook, Twitter gibi kanallar üzerinden anlık olarak izleyicilerin görüşlerini aktarabilmesi sağlanacak. Dileyen milletvekillerinin önündeki ekranlara bu akışlar yansıtılabilecek.

Teknik açıdan , mali açıdan çok pratik olan bu yenilik ile.

* Daha fazla kişinin , daha fazla kurumun meclise aktif olarak katılımı sağlanacak.

* Özgün fikirlere, projelere sahip kişiler diğer takipçilerin görüşleri ile, kendi kitlelerini oluşturma şansı yakalayacak. Geleceğin genç siyasetçilerinin önü açılacak.

*Bir konu hakkında ki protestolar hem protestoyu yapan kesim hem de , bu protestoya tanıklık eden kitle açısından şiddetsiz ve demoktratik bir hale gelecek.

Ne dersiniz ?

e-meclis için hazır mıyız ?

Demokrasiye dünyadan dahi önce , yeni bir boyut kazandırmaya..