Anonymous Apple’a da girdi mi?

İnternette yapılan sansürleri boykot eden ve kimliğini açıklamayan örgüt Anonymous, Amerikalı bir teknoloji şirketinin web sitesinde yayınlamak üzere Apple sunucularına sızdığını ve bazı kullanıcı adları ve şifreleri yayınladığını iddia etti. Anonymous’tan Pazar günü yapılan açıklamada Apple, Twitter’daki hesabı aracılığı ile hackerların hedefi haline gelebileceği ve verileri grubun güvenlik karşıtı propagandalarının bir parçası olduğu belirtildi.

Grup, Twitter üzerinden ise endişelenecek bir durum bulunmadığı, durumun çok ciddi olmadığı ancak Apple’ın da hedef haline gelebileceği yolunda paylaşımda bulundu. Aynı tweet’te verilerin bulunduğu doküman paylaşım sitesi Pastebin’in de linki verildi. Apple’ın online anketler için kullandığı www.abs.apple.com sitesinde, grup 27 tane kullanıcı adı ve şifrenin verildiğini açıkladı. Pazartesi günü siteyi kullanmak isteyenler sitenin hata vermesi ve geçici olarak kullanılmadığı mesajıyla karşılaştı. Duruma ilişkin Apple’dan bir açıklama yapılmadı.
Grup, Haziran ayında Sony, CIA ve İngiliz polis biriminin sitelerini hedef alan saldırılarıyla adını duyuran Lulz Security adlı hacker grubu ile yaptığı işbirliği sonucu dikkatleri üzerine toplamıştı. Konunun uzmanları Lulz Security adlı grubun, Anonymous çıkışlı hackerlar tarafından oluşturulduğunu açıkladı. Grup ise bu tip saldırıları kurumsal ve devlet birimlerini eğlence için hedef haline getirdiğini söylemişti.