Apple ürünlerine ChatGPT takacak

Apple, OpenAI ile şirketin ChatGPT özelliklerini yaklaşan iOS 18’de kullanmak üzere bir anlaşmaya yaklaştığı bildirildi. iPhone üreticisinin, önümüzdeki ay cihazları için planladığı bir dizi yapay zeka özelliğini tanıtmayı planlıyor.

Bloomberg kaynaklarına göre Apple, Haziran ayında düzenlenecek olan yıllık Dünya Geliştiriciler Konferansı’ndan önce OpenAI ile şartları sonuçlandırma sürecinde. Bu konferansta, şirketin yapay zeka etrafında geniş planlarını duyurması bekleniyor.

OpenAI ile düşünülen anlaşma, Apple’ın birkaç ay önce Google ile benzer bir düzenleme için Gemini GenAI platformu hakkında görüşmelere başladığını bildirmesinden birkaç ay sonra geldi. Bu görüşmeler henüz bir anlaşmayla bitmese de hala devam ediyor.

Apple’ın yapay zeka etrafındaki bu hamlesi, şirketin Samsung gibi donanım segmentindeki rakipleriyle hızını koruma çabası olarak görülüyor. Güney Koreli üretici, bu yılın Ocak ayında tanıttığı en son cihazlarında yapay zeka özelliklerini güçlendirmek için Gemini’yi kullanıyor.

Apple CEO’su Tim Cook, geçen yıl Apple cihazlarında yapay zekanın gündemde olduğunu açıklamış, ancak teknolojiyi “çok düşünceli bir temelde” tanıtacaklarını eklemişti.

Cook, Apple’ın “benzersiz donanım, yazılım ve hizmet entegrasyonu kombinasyonu” sayesinde yeni dönemde rakiplerine karşı üstünlük sağlayabileceğini savundu: “AI’nin dönüştürücü gücüne ve vaadine inanıyoruz…”

OpenAI için, Apple ile bir anlaşma, yapay zeka uzmanının itibarını daha da artırıyor. Şirket, Microsoft tarafından milyarlarca dolar desteklenmiş durumda.