Apple vergi indirimini aldı ABD’ye 350 milyar dolar getiriyor

Apple, yurtdışı nakit ödemelerde yeni yatırım ve vergi ödemelerinin karışımı ile önümüzdeki beş yıl içinde ABD ekonomisine 350 milyar doları “pompalama” sözü verdi.

Şirket, yaptığı açıklamada; ABD’ye geri göndermeyi planladığı şu anda deniz aşırı fonlarda duran 250 milyar dolarla 38 milyar dolarlık rekor bir vergi ödemesi yapacağını açıkladı.

Neden oldu bu? Çünkü Apple Aralık 2017’de yürürlüğe giren vergi yasasındaki değişikliklerden yararlandı: Kurumsal vergi oranları yüzde 35’ten yüzde 21’e düşürüldü. Bir de bunların üstüne yurtdışında depolanan nakitlerin bir defalık geri dönüş oranını yüzde 35’ten yüzde 15,5’e düşürüldü. Geri dönmek için güzel fırsatlar bunlar.

Beş yıllık finansman rehininin bir parçasını oluşturan Apple, yerli veri merkezlerini genişletmek için 10 milyar doların üzerinde yatırım yapmayı planlarken sermaye harcamalarına 30 milyar dolar ayırdı.

Şirket ayrıca, Gelişmiş Üretim Fonu yatırımlarını 1 milyar dolardan 5 milyar dolara çıkarmayı planlıyor. Fon, mevcut ABD merkezli üreticilere destek sağlıyor ve diğer şirketleri piyasaya girmeye yardımcı oluyor.

Yeni işler de gündemde: Apple, henüz inşa edilecek bir Amerikan kampüsünde ve ABD’deki diğer yerlerinde 84 bin çalışan iş gücüne 20 bin yeni çalışan ekleyeceğini taahhüt etti. Şirket, Apple müşterilerine teknik destek sağlayacak yeni kampüsün yerini bu yılın ilerleyen saatlerinde ilan edecek.

Apple’ın CEO’su Tim Cook, “Amerikan yaratıcılığının gücüne derinden inanıyoruz ve yatırımlarımızı iş yaratma ve işe hazırlık üzerinde doğrudan etkide bulunabileceğimiz alanlara odaklıyoruz” dedi.

Şirket, 2018’deki Amerikan tedarikçilerine yaklaşık 55 milyar dolar kazandıracağını da notlarına ekledi.

Apple, eğitim alanındaki çabalarını güçlendirme planlarını detaylandırdı ve kodlama becerilerindeki eksikliği gidermek için harekete geçilmesi gerektiği belirtildi. Şirket, sözde iOS uygulama ekonomisinin şimdiye kadar ABD’de 1,6 milyon iş yarattığını ve yalnızca 2017 yılında yerli uygulama geliştiricileri için 5 milyar dolar gelir sağladığını söyledi.