Götürürler merkeze öğretirler herkese

Halkın internet öğrenmesi lazım. Çünkü yeterince bilgi alamıyoruz, yeterince okuyamıyoruz, bizi farklı görüşlerle besleyecek basına sahip değiliz, kendimizi ifade etmek istiyoruz ama bunun için doğru yeri bulamıyoruz. Yani öyle ya da böyle bizim internete ihtiyacımız var onu doğru kullanmaya ihtiyacımız var.

Devlet bu konudaki açığı öyle ya da böyle görmüş olacak ki halka interneti öğretmek için önemli adımlar attı. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan yaptığı açıklamada kamu bilişim merkezleri adı verilen yeni oluşumların hayata geçirileceğini dile getirdi. Arslan bu merkezleri ülkenin her yerine yayabilmek için Türkiye Belediyeler Birliği ile bir anlaşma da yapmış.

Bu merkezler bir nevi internet kafeler gibi olacak. Ama devlete ait olacak. Muhtemelen güvenli de olacak. İçinde oyun filan oynanabileceğini düşünmüyorum. Ama en büyük korkum bu merkezlerin daha önce yaptıkları gibi ağır filtrelerle korunması ve bizim her daim eleştirdiğimiz sansürü tüm ülkeye yaşatmaları.

Ülkede internetleşme hiç fena gitmiyor. Ama biz hala interneti öğretme safhasındayız. Biraz başka bir düzleme geçerek interneti kullanıp bundan para kazanacak yöntemler mi geliştirtsek acaba vatandaşlarımıza? Herşey daha güzel olmaz mı?