OGungorApple yeni hayata geçirdiği donanım ve yazılım mimarisiyle yepyeni ödeme sisteminin hayata geçirileceğini duyurdu. Silikon Vadisi’nde bunun arka planında çalışan Türkler olduğunu biliyor ve onların şu anda isteği olmadığı için isimlerini geçiremiyoruz. Tam bu fikirle boğuşurken Türkiye’de de konuyla ilglii çalışan firmalar olduğunu duyduk ve sevindik.

Apple Pay’in, bugüne kadar tüketicilerden yeteri kadar ilgi görmeyen NFC tabanlı ödemelere olan talebi yukarıya çekmesi bekleniyor. Evet NFC harika bir ödeme sistemi gibi duyuruldu, öyle de olabilir ama insanlar bunu kullanmayınca ne desek hikaye… Cardtek Group şirketlerinden Phaymobile ise, Apple Pay de dahil olmak üzere NFC tabanlı ödemelere yönelik çözümleriyle dikkatleri üzerine çekti. Phaymobile, ödeme kuruluşlarına Apple Pay’i hayata geçirecek altyapıyı sunmaya başladı.

Apple Pay’in mobil ödemelerin yaygınlaşması için büyük fırsat olduğunu söyleyen Phaymobile Genel Müdürü Dr. Özgür Güngör, “Apple’ın öncelikli hedefinin tüketicilere mobil ödemeyi sevdirmek olduğunu düşünüyorum. Bu yaklaşım NFC dünyası için önemli bir kapının açılması anlamına geliyor. Önümüzdeki bir yıl içinde piyasada NFC özelliğine sahip bir çok cihaz göreceğiz. Bu da önümüzdeki birkaç yılda NFC’li ödemelerde müthiş bir artış olması anlamına geliyor” dedi. Güngör sözlerine “Apple, MasterCard, Visa, AMEX’le iş birliği halinde. Phaymobile ise tüm bu kurumlara hem yerel hem globalde çözüm sunabilecek durumda” dedi.

Güngör, 2012 yılında 140 milyon olan NFC’li mobil telefon sayısının 2013 yılında 310 milyon adede ulaştığını, bu rakamın 2014 yılında yüzde 50’lik büyümeyle 475 milyona ulaşmasının beklendiğini söyledi. Dünyadaki NFC’li mobil telefon sayısının 2018 yılı sonuna kadar yüzde 325 oranında artmasının beklendiğini ifade eden Güngör, “2013 yılında dünyadaki 1.5 milyar mobil telefondan %18.2’si NFC’yi destekliyorken bu oranın 2018 yılı itibariyle %64 seviyesine çıkacağı öngörülüyor” dedi.

Konu işlem hacmi olduğunda ise, 2014 yılında mobil ödeme işlem hacminin 2010 yılına göre %600 oranında artarak 984 milyar dolar olması bekleniyor. Uluslararası bir çalışmaya göre özellikle Asya ülkelerinde kullanıcıların %69’u cep telefonlarını kullanarak ödeme yapmayı tercih ettiklerini söylüyor. Bu oran Avrupa ve Amerika’da ise %26.