icazetYaşamın her alanında neyin doğru neyin yanlış olduğuna karar verme mekanizması olarak da kullanılan Diyanet en sonunda internete de girdi ve izinsiz indirmelerin günah sayılabileceğini söyledi. Bu icazet telif hakları konusunda büyük sıkıntılar yaşayan sanatçılara Diyanet’ten müjdeli haber olarak yansıdı basına.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, birer emek mahsulü olarak internetortamına geçirilmiş olan her türlü program, yazılım, kitap, müzik gibi ürünleri ilgililerin izni olmadan elde edip kullanmanın caiz olmadığına hükmetti.

Konuyla ilgili bir vatandaşın, “İnternetten program, yazılım, kitap, müzik indirmek ve bunları kullanmak helal midir?” sorusunu cevaplandıran Din İşleri Yüksek Kurulu, sanal alemde, ürün sahibinin izni olmadan indirme işleminin kul hakkı ihlali olduğuna hükmetti. Başkasının emeğini gasp anlamına gelecek her iş, tutum ve davranışın, kul hakkı sorumluğu gerektirdiğine dikkat çeken YükseK Kurul açıklamasında Kur’an-ı Kerim’den ilgili ayetleri de paylaştı.

Böylece bundan böyle izinsiz uygulama indirenler hapis cezasıyla yargılanmanın yanında cehennemde cayır cayır yanma riskiyle de karşılaşacaklar. Diyanet korsan yazılım ve fikir eserlerini indirmenin zararlarını sadece dini motiflerle açıklayınca inançsız olanların bunları indirmesi önünde engel kalmadı.