Cisco’da bulutlu günler…

bulut
Bülent Yılmaz
San Francisco merkezli networking ekipman sağlayıcısı Cisco, önümüzdeki dönem için büyüme artışı beklentilerini 3%-5% olarak revize ettiğini açıkladı. Daha önceki beklentiler ise %5 ile 7% arasında idi. Bu açıklamanın ardından şirketin borsadaki hisseleri 2% değer kaybına uğradı.
Hafta içinde analist ve yatırımcılara yönelik toplantıda konuşan Cisco’nun CEO’su John Chambers, bundan sonraki dönemde mevcut iş modelini gözden geçireceklerini ve gelişmekte olan pazarlara olan odaklarını daha da arttıracaklarını ifade etti.
Cisco’nun gelirlerini zora sokan etkenlerden birisi yeni ortaya çıkan SDN (Software Defined Networking) teknolojisi. Bu sayede son kullanıcı şirketler, sanallaştırma teknolojisinde (virtualization) olduğu gibi daha ucuz, olağanlaşmış (commodity) ağ yönlendirici ve anahtarlarını satın alabiliyorlar. Oysa bu ürün segmenti Cisco’nun gelirlerinin belkemiğini oluşturuyor.
İş modelinin iyileştirilmesi yönünde analistlerden gelen önerilerden birisi de önceki çeyrek de 20% gelir kaybı yaşayan Set-Top-Box iş kolunun satılması idi. Ancak Cisco bu konuda farklı düşünüyor zira STB iş-kolu ile Operatör ve Taşıyıcı müşteri segmenti ile olan ilişkisinin doğal bir parçası o nedenle bu iş-kolunu satmayı düşünmediğini belirtti.
Türkiye pazarında ise Cisco’nun durumu için orta şekerli denilebilir ancak servis sağlayıcı ve operatör segmentinde diğer rakipleri (Ericsson, Huawei) kadar gelir yarattığı söylenemez. En son Türk Telekom ile yaptıkları ”Bulut Bilişim ve Yönetilebilir Servisler” ortaklığı önemli ama 2014’de özellikle telekom alanındaki lokal müşterilerin Cisco’yu fiyat konusunda daha da sıkıştırması beklenebilir.
Önümüzdeki günler sadece operatörler için değil aynı zamanda tedarikçiler için de zorlu geçecek.