AT&T’nin iPhone tekeli bitiyor

iPhone, ABD’nin en büyük iletişim şirketlerinden AT&T ile yürütmekte olduğu “exclusif” satış anlaşmasını sona erdirdi. Apple bugünden itibaren artık Verizon ile de bilgisayar satıyor olacak. Bilindiği gibi bu telefon 2007 yılından bu yana sadece AT&T tarafından satılabiliyordu.

Bu sayede ABD’nin kaymak tabakasından yüksek aylık trafik yaratan müşterileri kendine çekebilen AT&T’nin durumu belirsizliğini koruyor. Her ne kadar AT&T, Apple ve Verizon; henüz konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmamış olsalar da anlaşmaya bitti gözüyle bakılıyor.

Aslında bakıldığında bu anlaşmanın yılın ilk aylarına gelmesi Verizon için çok önemli fırsatlar sağlamıyor. Zira satın alma çılgınlığının yaşandığı Noel dönemi henüz bitti. Apple’ın önümüzdeki aylarda çıkacağını söylediği iPad2’nin ötesinde yeni bir ürün gözükmüyor. iPhone 4 çok ilgi çekti ama pazarda çok ciddi bir doygunluğa ulaştı. Doygunluk rakamını biraz açmak gerekirse, 2010 yılının ilk 9 ayında ABD’de 11.1 milyon AT&T müşterisi iPhone’u sisteme kaydettirdi. Yine de Verizon’un 5 ile 13 milyon ürün satmasının mümkün olabileceği konuşuluyor. Tabii ki Verizon’un bu hamlesiher yıl Haziran-  Temmuz döneminde yeni bir telefon çıkaran Apple için bir ısınma turu olarak tanımlanabilir.

Analistler ABD’de Verizon’un AT&T’ye kıyasla daha iyi bir kapsamaya sahip alt yapısının iPhone kullanıcılarını mutlu edeceğini söylerken AT&T’nin bu konuda yeni kurmakta olduğu 4G networküne ve onun hızına güvendiği belirtiliyor. AT&T iPhone sözleşmesi kullanarak 6 milyona yakın kullanıcıyı 2 yıla yakın sürelerle abonesi haline getirdi. 1 milyon kullanıcının bu sene içinde sözleşmesi sona eriyor.

Bu konuda bir diğer ilginç gözlem konusu da Google’ın giderek vazgeçilmez haline gelen Android olacak: AT&T’nin iPhone ile kazandığı başarıların önünü kesmek isteyen Verizon Motorola ile Android pazarına oldukça büyük yatırım yapmıştı. Android ile kazanılan başarıların iPhone ile kazanılıp kazanılamayacağı sorunsalı diğer iki rakibin geleceğine ışık tutacak.