Avea’nın nano-sim kart fabrikası mı var?

Avea, bir bülten hazırlayıp basın mensuplarıyla paylaştı. Bültende öncü şirketin dağıtmaya satmaya başladığı nano-sim kartlarının büyük ilgi gördüğü belirtiliyor. Haberin neresinden tutayım bilemedim beni iletişim anlamında üzen noktaları sizlerle paylaşmak istedim:

  1. nano-sim kart şu anda bizim bildiğimiz anlamda bir tek iPhone 5 için satılıyor. Avea’nın bundan “çok” satması veya dağıtması için iPhone 5’in çok satılmış olması gerekiyor. Daha dünyada yeni satışa sunulan ve henüz ABD’de bile “unlocked” sürümü çıkmayan cihaz , bu hafta Kuzey Avrupa’da satışa çıkacak olan cihaz ne kadar çok satılmış olabilir?
  2. Diyelim ki dünyada satışa çıkan bütün cihazlar koşa koşa Türkiye’ye getiriliyor. Peki bu adamların hepsi nano-sim bulamadıkları için numaralarını Avea’ya mı taşıyor?
  3. Bu kartları yapmak için kesiciler var. Avea öyle bir bülten yazmış ki sanki nano-sim standartlarının belirlenmesi konsorsiyumunda etkin rol almış veya bunun Türkiye fabrikasını açmış gibi…
Avea güzel teknolojilerle küçükten büyüğü stratejisini iyi uygulayan bir şirket. Eğer iletişim gücü nano kart çıkardık bundan da deli gibi sattık cümlelerine kilitlendiyse Avea’nın ciddi sorunları var demektir.
Lütfen muhabir ve okurların zekalarına hakaret etmeyelim. Lütfen elin nanosuyla gereğe girmeyelim.