Başbakan tabletle beraber neleri dağıttı?

fatihhDün başbakan tablet dağıttı. Orada dağıttığı sadece tablet değildi. Sizler için dağılıp ortaya saçılan birkaç şeyi toparlamak istedim.

  • Manşetlere bilgisayar sizin esiriniz olsun sözü çıkmış. Kimse kimsenin esiri değil. Bilgisayar sadece bir alet. Hepsi o kadar. Siz hiç mutfak robotu aletinin esiri olan bir kadın gördünüz mü? Saçmalığın dik alası.
  • Başbakan geleceğimizi dört şey üstüne emanet ettiğini söylüyor. Bunlar emniyet, adalet, sağlık ve eğitim. Emniyet ve adalette yaşananlarla eğitim arasında paralellik kurun, geleceğimizi buradan görün.
  • Başbakan “sizler için f klavye yaptık sevinin bakalım” dedi ve bunu da güzel türkçemizin gelişmesi için bir fırsat olarak niteledi. Klavyeler Türkçeyi geliştirmez eğitim Türkçeyi geliştirir. Klavye sadece daha hızlı yazmamızı sağlar.
  • Başbakan tablet dağıtılan sahneye 3 tane başörtülü 3 tane de başörtüsüz kız çıkarmış. Sanırım eşitlikçi davranmaya çalışmış. Ama neye göre, kime göre…
  • Bu arada başbakan öyle sansa da tarihe not düşmek için söylüyorum dağıtılan bilgisayar değil tablet.
  • Bazı basın organları başbakan Atatürk’ten bahsetti dedi ama ondan bahsetmek için bakın kimlerin isimlerini önce zikretti: “Sizler Alparslan’ın, Fatih Sultan Mehmet’in, Kanuni’nin Akşemsettin’in, Molla Gürani’nin, Yunus Emre’nin, Mevlana’nın istikametini çizdiği bir milletin mensuplarısınız. Sizler Gazi Mustafa Kemal’in ülkeyi emanet ettiği istikbalimiz olan evlatlarımızsınız…”
  • Başbakan “Hiç kimsenin özgürlüğünü sınırlandırmıyoruz. Çocuğu olan anne babalar eminim ki bizi anlıyorlar” dedi. Bu ne demek? İnternet pis bir yer. Çocuklar için kötülüklerle dolu. Öteki hödükler anlamaz ama çocuğu olanlar bilir… Bir kere internette özgürlükleri sınırlandırmıyor darmadağın ediyorsunuz. İkincisi internet siz ne kadar kötüyseniz o kadar kötü. Çünkü başta da söylediğim gibi o bir alet… O kadar.
  • Bu cihazların içindeki yazılımlardan kimse bahsetmiyor. Başbakan sanıyor ki tableti vereceğiz hoop eğitim akıllanacak. Ama kazın ayağı öyle değil. Bunları içindeki yazılımlardan ayrı tutarsanız saçmaladınız demektir…
  • Bunun için harcanan kaynağımız 1 milyar 380 milyon TL. Seçim yatırımı haline getirilip paralel devlet anlatılan şeyin ne olduğunu bilin istedim…