minare bazDünya gazetesinin haberine göre BTK, kurduğu Elektromanyetik Alanları Sürekli İzleme Sistemi (ESİS) cihazı ile okul, hastane, park gibi kalabalık ortamlardaki elektromanyetik alan oluşturan cihazların denetimini kontrol altında tutmak için baz istasyonları ölçüm değerlerini internet ortamına taşıdı. Bu kapsamda baz istasyonlarının yaydığı elektromanyetik alan şiddetleri ölçülüyor ve bunlar kamuoyu üe internet ortamında paylaşıyor.

BTK Başkanı Tayfun Acarer, proje kapsamında bugüne kadar Ankara’da 10, İzmir’de ise 5 adet olmak üzere toplam 15 cihaz kurulduğunu belirterek, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’mn istemiyle ölçüm cihazlarından bir tane de Taksim Meydam’na kurduklarım, bu alanda yapılacak ölçümlerin sonuçlarının da an be an takip edilebileceğini bildirdi.

İncelemeleri bu adresten yapabileceğiz.

Çok güzel ve akıllı bir hizmet… Ama keşke bu incelemeleri daha çok alanda yapsak. Türkiye gibi bir coğrafyada 15 cihaz nedir ki? Halkımızın neler olup bittiğini anlaması için bence yeterli değil. Umarım BTK bu konuda sesimizi duyar…