Ben beleşe yazarım ama sen bunu satamazsın

ABD’nin en önemli internet sitelerinden Huffington Post’un şubat ayındaki satışı mahkemelik oldu. 2005 yılında bir blog formatında kurulan, isteyen herkesin yazı gönderebildiği, bu şekilde binlerce gönüllü yazann içerik sağladığı internet sitesinin 315 milyon dolarlık satışı, sitenin hissedarlarlan ve gönüllüleri arasında anlaşmazlık yarattı. Siteye katkı sağlayan blogcular, satıştan kendilerine pay verilmemesini köleliğe benzetip, 105 milyon dolarlık tazminat davası açtı.

Anlaşmazlık, 7 Şubat’ta internet ve medya şirketi AOL’in siteyi satın alıp kurucusu Anarına Huffington’ı da sitenin genel yayın yönetmeni ilan ettiğinin duyulmasıyla başladı. Satışla birlikte, sadece 60 çalışanı olan, içeriği bedava yazı yazan gönüllülerle sağlayan ve 6 yıllık bir geçmişe sahip bir sitenin aniden 315 milyon dolarlık bir şirkete dönüşmesi, sitenin yazarlan arasında bir rahatsızlık doğurdu.

New York Times Gazetesi’ne benzer bir sebepten mahkemeye veren yazar Jonathan Tasini’nin liderliğindeki bir grup dava açtı.