Halkbank ve BKM anlaştı telefondan ödeme yolda

Halkbank ve MasterCard, cep telefonları aracılığı ile temassız alışveriş yapabilme imkanı sağlayan NFC teknolojisi konusunda çalışmalarını tamamladıklarını duyurdu. Projede BKM (Bankalararası Kart Merkezi) Güvenilir Servis Sağlayıcı(TSM) seçildi. Halkbank ve MasterCard, cep telefonları aracılığı ile temassız alışveriş yapabilme imkanısağlayan NFC teknolojisi konusunda çalışmalarını tamamladıklarını duyurdu. Projede BKM(Bankalararası Kart Merkezi) Güvenilir Servis Sağlayıcı (TSM) seçildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Halbank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı BilgehanKuru ”Mobil ödemeler sektörü giderek büyüyor ve NFC teknolojisi ile birlikte, kartlı ödemesistemlerine, GSM operatörleri, telefon firmaları ve servis sağlayıcılar gibi farklı sektörlerden kurumlar da dahil oluyor. Halkbankası olarak NFC programımızda BKM’nin servis sağlayıcısıolacağı bir modeli tercih etmemizin nedeni, bu modelin ülkemizde mobil ödemelere geçişsüreçlerini standardize edeceğine olan inancımızdır. NFC’nin Türkiye’de çok kısa süredeyaygınlaşacağına düşünüyoruz ve böyle bir sistemin tüm paydaşlar açısından yatırım ve sistemmaliyetleri düşüreceğine inanıyoruz“ dedi.

BKM Genel Müdürü Sertaç Özinal ise “BKM olarak vizyonumuz yeni teknolojiler ile ilgili tümgelişmeleri yakından takip etmek ve ülkemizde başarıyla uygulamak. Buna paralel olarakMart ayı içinde BKM üyesi tüm kuruluşların yararlanabileceği NFC TSM (Güvenilir ServisSağlayıcı) altyapısı ile ilgili çalışmalarını tamamladığımızı açıklamıştık. BKM olarak enbaşından kurduğumuz bu sistemin tüm ihtiyaçları karşılayacak şekilde esnek ve ürüne bağımlıolmamasına özellikle dikkat ettik. NFC TSM sistemimiz ile üyelerimize, mobil ödemeler alanındahayat döngüsünü yönetme ve kampanya yönetimini içeren uçtan uca bir hizmet vereceğiz” dedi.

MasterCard Genel Müdürü Mete Güney “MasterCard Türkiye Ofisi olarak 2006 yılındaAvrupa’da ilk kez temassız ödemeleri Türkiye’de başlattık. O günden bugüne temassız ödemelerhızla gelişti ve bugün 40.000i aşan temassız işyeri ile artık Türkiye dünyada mobil ödemelerebaşarıyla geçmeye en hazır ülkeler arasına girdi. MasterCard olarak mobil ödemelerinaltyapısını sağlayan MasterCard PayPass teknolojisini 10 yılı aşkın süredir dünyada başarıylauyguluyoruz. Halkbankası ile başladığımız bu pilot projenin mobil ödemelerin günlük hayatımızagirmesine yardımcı olacağına ve kullanıcılara günümüze yakışan güvenli ve hızı bir ödemealternatifi sunacağına inanıyoruz” dedi.