btkGazetelere yansıyan ama kimsenin sorgulamadığı bir haber: Telefon ve internet firmalarının internet ortamında oluşturacağı online şikayet sistemleri, 1 Nisan-30 Haziran 2014 arasında yapılacak test uygulamasının ardından aktif olarak hizmet vermeye başlayacak.

BTK Başkanı Tayfun Acarer, elektronik haberleşme hizmetlerinde tüketicilere makul fiyatlarla kaliteli hizmet sunulmasına önem verdiklerini belirterek, bu hizmetlerden yararlanan vatandaşların karşılaştıkları sorunların çözümü için Kurulun yeni bir karar aldığını, kararla işletmecilere, internet ortamında tüketici şikayet sistemi oluşturma yükümlülüğü getirildiğini ifade etti.

Kurul kararı uyarınca, işletmecilerin internet sitelerinin ana sayfasında ‘tüketici şikayetleri’ başlığı altında abonelerinin şikayetlerini kolayca ve ücretsiz olarak iletebileceği ve işletmeci tarafından verilen cevaplan görebileceği bir bölüm oluşturmaları gerekiyor.

Böylece aldıkları hizmetle ilgili herhangi bir sorun yaşayan ya da şikayeti olan vatandaşlar, internet üzerinden bu sisteme girerek başvurularını yapabilecek. İşletmeciler de 10 iş günü içinde bu şikayetleri çözerek vatandaşları bilgilendirecek.

Hemen TKNLJ duyarlılığıyla madde madde sıralayalım dertlerimizi:

  1. Bu çok güzel ve tüm hizmetleri ileri taşıyacak bir fikir. Düşünenleri kutluyoruz
  2. Şunu anlamıyorum: Bu hizmet neden sadece telekomünikasyon hizmetlerinde geçerli? Neden sadece iletişim firmaları bunu yapmak zorunda? Neden bu hizmeti tüm Türkiye’deki dünya para kazanan diğer sektör ve firmalar için yapmıyoruz?
  3. Bu hizmeti düşünen BTK gibi diğer sektörler için de bir düzenleyici yok mu? Yoksa onlar uyuyor bir tek BTK mı çalışıyor?
  4. Türkiye’de tek şikayet telekomünikasyon firmalarından mı doğuyor? Kötü araba almış, kötü teknolojik cihaz almış, kötü bankacılık hizmeti almış kimse yok mu bu ülkede?
  5. Devletin gücü sadece telekomünikasyon firmalarına mı yetiyor diyeceğim ama bu sorunun cevabı zaten çok açık…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.