Benim verilerim hiç işlenmese olmuyor mu?

Benim verilerim hiç işlenmese olmuyor mu?

Philips’in mükemmel bir aydınlatma sistemi var. Eve özel bir Philips cihaz takınca kullandığınız her Philips ampül, kendi içinde emir alan bir yetenek haline dönüşüyor. Ne işe yarayacak demeyin. Cep telefonumdan evin ışığını açıp kapatmak benim gibi tembel bir adam için harika bir seçenek. Bunun yanında evde yokken sanki evdeymişim hissi uyandıran ışık açıp kapatmaları neredeyse dahice. Ama en önemlisi internetten farklı ışık seçenekleri indirerek buna göre ışığınızın rengini değiştirmek, açıklık kapalılığını ayarlamak harika oluyor.

Geçtiğimiz günlerde Philips’ten bana gelen bir elektronik postayla o ana kadar hiç düşünmediğim bir şeyin farkına vardım: Philips beni takip ediyordu. “Hayırdır” minvalinde bir soru attım ve Philips’in Türkiye yetkililerinden Hollanda’sına kadar birçok farklı birim konuyla ilgilenip bir mail gönderdiler bana. Maili noktasına dokunmadan sizinle paylaşıyorum:

Değerli Müşterimiz,

Hue tarafından işlenen kişisel verileriniz hakkında bilgi istediğiniz e-postanız için teşekkür ederiz.

Hue müşterisi olarak sizin için işlediğimiz veriler, bir hesap oluştururken, mobil uygulamanızı ve hesabınızı kullanırken sağladığınız veriler ile sistem kullanım verileridir. www.meethue.com adresindeki hesabınıza giriş yaparak hesap, Hue bridge (köprü) ve uygulama bilgilerinizi online olarak görüntüleyebilirsiniz. Aynı zamanda sistem kurulumu ve anlık aydınlatma seçeneklerini mobil uygulama aracılığıyla görüntüleyebilirsiniz.

Ayrıca, uzaktan erişim özelliğini etkin kılmak için düğme/tuş basma aktivitelerini, sistem çökmesine ilişkin verileri ve sistemin anlık durumuna ilişkin bilgileri işlemekteyiz. Bu özellik mobil uygulama ve web sitemiz yoluyla görüntülenememektedir, ancak  arzu etmeniz halinde bu bilgileri size ayrıca iletebiliriz. Bu aşamada size sağlayabileceğimiz bilgilendirmenin iki (2) haftalık kullanım verisi içereceğini bildirmek isteriz. Kişisel veri minimizasyonu ilkeleri gereğince, kullanım verileriniz hesabınızdan 2 hafta sonra tamamen ayrıştırılmaktadır.

Kişisel verilerinizi üçüncü şahıslara satmadığımızı ayrıca belirtmek istiyoruz.

Kişisel verilerinizi işlemek (örneğin saklamak) için bizim adımıza hareket edecek üçüncü taraf yüklenicileri (IT servis sağlayıcıları gibi) katı sözleşmesel yükümlülükler çerçevesinde kullanabilmekteyiz. Elbette bu gibi durumlarda, üçüncü taraf yüklenicilerin kişisel verilerinizi serbestçe kullanmamasını, ifşa etmemesini ve daima talimatlarımıza ve yüksek güvenlik standartlarına uyarak verilerinizi bizim adımıza işlemelerini (sözleşmesel olarak) temin etmekteyiz. 

Hollandalılara özel bir sempati ve beğenim vardır. İş yapış biçimleri ve dünyaya bakışlarına bayılırım. Philips de benim için önemli bir firmadır. Eer bir kişisel bilgimi dünyada emanet edecek firma listesi yap deseler Philips bunların başında gelir. Peki neden hala içim rahat değil?

Çünkü evimin içinde hiç ummadığım bir cihaz düzenli olarak internete benim ışığı ne zaman, nasıl ve ne renkte yakıp söndürdüğümü sürekli kaydediyor. Bunu bana daha iyi hizmet verebilmek için yaptığını söylüyor. Benim bunu istememe hakkım yok. Yani hem cepten, uzaktan ışıklarımı yakıp söndüreyim hem de beni takip etmesinler diyemiyorum. Bence bunu diyebilmeliyim. Ne kadar iyi niyetli olursa olsun firmaların bize bu hakkı tanıması lazım.

Philips’e özel değil bu yazı… Onun şahsında ben enin hayatını öyle ya da böyle gözleyeceğim diyenlere. Anonimleştirilerek de olsa, kısa süreliğine de olsa beni izlemenizi istemiyorum.

Paranoyak olabilirim. Ama paranoyak olmam izlenmediğim anlamına gelmez…

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş