Bilgisayar korsanının 199 yılı kesinleşti

hackerGazetelere yansıyan haberlere göre 43 kişinin kredi kartı bilgilerini elde ederek dolandırıcılara verdiği iddia edilen bilgisayar korsanına verilen 199 yıl hapis ve 73 bin lira para cezasını Yargıtay onadı. Korsan “Bu karar ile hayatım fiilen bitirildi” dedi.

Onur Kopcak internetten bilgilerini elde ettiği 43 kişinin kredi kartını kopyalayıp, dolandırıcılara sattığı iddiasıyla yargılandı. 199 yıl 7 ay 10 gün hapis ve 73 bin 500 lira para cezasına çarptırılan hacker Kopcak’ın cezası Yargıtay tarafından da onandı. Kopcak, iddiaya göre tanesi 500 liradan 5 ayn telefon kontör satış sitesi yaptı. Birkaç ay sonra ise 43 kişi, “kredi kartı bilgilerim kullanılarak adıma yüklü miktarlarda kontör alımı yapılmış’ şikayetinde bulundu.

Operasyonda Kopcak ile internet sitesi yapan 15 kişi ‘bilişim sistemlerinin kullanılması’ suçundan tutuklandı. Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesi Kopcak’ı 49 ayn suçtan 199 yıl 7 ay 10 gün hapis cezasma çarptırdı. 73 bin 500 lira da para cezası veri. Cezayı Yargıtay onadı. Kopcak 28 yıl hapis yatacak.

Kopcak, cezaevinden Yargıtay kararını eleştirdi. “Hayatimin fiilen bitirildiğinin ilam. Dolandırdığım iddia edilen kişilerin gönlü bile bu cezaya razı olmazdı” dedi. Anne Hürü Kopcak oğlunun kötü arkadaş kurbanı olduğunu kaydetti. Baba Şevket Kopcak ise “Askerlik çağı cezaevinde geçiyor. Evlendireyim isterdim. Cezayı çekmeye ömür yeter mi” dedi.

Bu hikayeden alınacak dersler:

  • Devlet artık bilişim suçlarına karşı boş değil

  • Bir suçun bilgisayaran işlenmesi onu daha az tehlikeli veya daha şirin hale getirmiyor. Ceza yine aynı ceza

  • Bilgisayardan da suça yardım ve yataklık etmek var: Ona yardım edenler de ciddi yargılanabiliyor.