Eğer seni takip etmezsem o televizyonu kullanamazsın

IMG_3419Akıllı televizyonlar yeni ev konseptimizin en iyi parçalarından biri. Bilgisayar açmamıza gerek bile bırakmadan evin içinde internete girmemizi sağlar, internetten filmleri alıp bize getirir, Youtube seyretmemizi sağlar ve hatta oyun oynamamızda bize yardımcı olur.

Yeni akıllı televizyonlarının en ilginç yönlerinden biri de henüz tüm kullanım alanlarının tam anlamıyla ortaya çıkarılamamış olması. Eskiden olsa televizyonların evimizin neresinde durduğu, üstüne ne kadar ışı geldiği, sesinini ne kadar açık kalacağı gibi bilgiler ezberden tüm sektör tarafından bilinirdi. Ama akıllı televizyonlar tüm oyunu baştan sona değiştirtti ve yeni düzende minicik de olsa bir yenilik yakalayanlar muhtemelen gelecek nesilin şampiyon televizyon satıcısı olacak… Olabilir…

Ama televizyon firmaları bu işin suyunu çıkarmış durumda. Bir dostum bana LG ile ilgili yaşadığı sorunu göndermiş. LG önüne uzun uzun bir kullanım şartı çıkarmış. Eğer bu şartları kabul etmezseniz, televizyonun hemen hiçbir şeyini kullanamıyorsunuz.

Nedir bu şartlar gelin bakalım:

  • Sizden kişisel tanımlanabilir bilgi ve kişiyle eşleştirilemez bilgi toplanıyor.
  • Örneğin ne zaman LG kullanarak bir şey satın alsanız, isminizi ve adresinizi, e-postanızı verseniz sizin bu bilgileriniz tanımlanabilir olarak hemen cepleniyor ve LG karargahında sizin hanenizde saklanıyor. Hatta bu bilgiler sizin her yaptığınız işin ardından aynı isim üstünde giderek zenginleştiriliyor. Sizin hakkınızda bildiğiniz dosya tutuyorlar işte
  • Tanımlanamayan bilgi aslında IP adresiyle bağlantılı olan çerezle ilgili şeyler. Burada tüm kavramlar hukuk metni okumamış biri için birbirine giriyor. Arada çok acayip bir laf ediyor LG: B bilgileri sitemizi ziyaret eden kullanıcılardan topluyoruz. Almamızı istemiyorsan sitemize girme… ALLAH ALLAH!
  • Tanımlamanabilir bilgileri bizimle ilgili reklam gösterimi vs. alanında kullanmak istiyor LG ama tanımlanamaz bilgileri kanun neye izin verirse, Allah ne verdiyse sonuna kadar kullanmakta kararlı.
  • Bizden bir şey satın alırsanız bunları size daha iyi hizmet verilmesi amacıyla hatta promosyon ve tanıtım amaçlı üçüncü kişilerle paylaşırız diyor LG…
  • Sizin daha iyi hizmet almanız için kişisel bilgilerinizi başkalarına veya Kore’deki ana şirkete vermek zorunda kalabiliriz diyor LG. Zorunda kalmak?

İnternet LG’nin bu tuhaf isteklerini eleştiren insanlarla dolu. Tüketici kanunu imzadan geçmiş ve 6 ay sonra yürürlüğe girecekken içinde bununla ilgili bir tüketici koruması görmedim. Ben televizyona para veriyorsam onu her şekilde kullanmak için veririm. Ben televizyonumu başkalarına bilgi vermeden de kullanabilmeliyim. Ben bilgilerimi Kore’ye gönderilmesi onayını vermeden de televizyonumu kullanabilmeliyim. =

Bana zorunlu olarak al bilgilerimi istediğin gibi kullan modu işaretlettiremezsiniz. Böyle bir hakkınız yok. Hele benim bilgilerimi güya bana daha iyi hizmet verilsin diye promosyon amaçlı başkalarıyla paylaşmak sizin haddiniz değil.

Olmaz olsun böyle teknoloji ve bunu engellemeye dahi çalışmayan kanunlar…