Bilgisayarlarınızla çevreye nasıl katkıda bulunursunuz?

Enerji tüketiminde kontrol: Teknoloji sektörünün dünyaca ünlü araştırma şirketlerinden Gartner’a göre, 100 kişisel bilgisayarı ve bir güç yönetimi sistemi olan bir şirket, yılda yaklaşık 3.650 kWh enerji tüketiyor. Ancak şirketin bilgisayarlarının enerji tüketimini kontrol eden bir güç yönetimi sistemi olmadığında, bu rakam 39.521 kWh’a çıkıyor. Bu da, ortalama yılda 3.695 ABD dolarına denk gelen bir ek maliyet getiriyor. Daha da çarpıcı olanı ise büyük kurumlar kullanımda olmayan PC’ler için her yıl yaklaşık 4 milyar USD zarar ediyorlar.

Enerji tasarrufunuzu internetten hesaplayın: Lenovo kullanıcıları, kullandıkları ürün ile ne kadar enerji tasarrufu sağladıklarını http://lenovoweb.com/energycalculator/ linkinden rahatlıkla hesaplayabilirler.

Monitörlerden enerji tasarrufu: LCD monitörler çalışır durumdayken, klasik CRT monitörlerden ortalama yüzde 50-70 daha az enerji tüketiyorlar. Günde 8 saatlik çalışma süresi baz alındığında, CRT yerine eşit büyüklükte bir LCD monitör tercih edilmesi ile birlikte genel anlamda sağlanacak enerji tasarrufu, rahatlıkla yılda 100 kWh’nin üzerine çıkar.

Lenovo ile milyonlarca haneye enerji tasarrufu: Eğer herkes Lenovo ThinkVision marka monitör kullanıyor olsaydı, bu 2011 yılında 5,33 milyon hanenin enerji ihtiyacını karşılayabilecek 5,4 milyon megawatt enerji tasarrufu sağlanabilmesi gibi çarpıcı bir faya sağlayacaktı.

Fısıltı Modu: Fısıltı modu Lenovo sisteminin The Away Manager programının bir parçasında bulabilirsiniz. Fısıltı modu teknolojisi sayesinde arka planda çalışabilir; diğer uygulamalarınızdaki etkisini azaltır ve böylece işinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

PC ve Monitörünüzü Kapatın: Bilgisayarınızı 20 dakikadan fazla kullanmayacaksanız monitörünüzü kapatın. Eğer bilgisayarınızı 2 saatten fazla kullanmayacaksanız CPU’yu ve monitörün ikisini birlikte kapatın. Örneğin; 17 inç bir monitör 100’den 150 Watt’a kadar harcar. Bilgisayar açıldığında küçük bir artma olmasına rağmen, bu az miktar enerji bile bilgisayarın saatlerce açık kaldığı zaman harcadığı enerjiden daha azdır.

Erteleme Modu: Erteleme modu bilgisayarınızı gece kapattığınız zamanki kadar verim sağlar. Bilgisayarınızın erteleme modundan çıkması sadece 2 ila 5 saniye alır. Sadece 100 KW enerji kullanımı azalmasıyla, bir yılda 40 kilogram zararlı yayılımı önlemeye yardımcı olursunuz.

LCD Monitör Kullanın: LCD monitörler klasik monitörlere göre yüzde 50 ila 70’e kadar daha az enerji harcar. 10 dakikadan fazla kullanmadığınız zaman, LCD monitörünüzü kapatacak Güç Yöneticisi ayarını yapın.

ENERGY STAR: Bilgisayar alacağınız zaman, ENERGY STAR® sertifikalı olmasına özen gösterin. ENERGY STAR® sertifikalı bilgisayarlar, uyku moduna geçerek 15 Watt veya daha az ernerji tüketir. Bu da Güç Yöneticisi Özelliklerine sahip olmayan bilgisayarlara göre yüzde 70 daha az enerji harcaması anlamına gelir.

Geri Dönüşüme Katkında Bulunun: Bilgisayarlarınızı geri dönüştürün. Geri dönüşüm sayesinde, zararlı metaller ve plastik parçalar çıkartılmış olur ve yeni ürünler yapmak için yeniden kullanılır.

Bilgisayarınızı kullanırken çevreye özen gösterin: Geri dönüşümlü kâğıtlar kullanın ve daha az çıktı almaya çalışın!