Bilişimi din öğretmeni mi anlatacak?

Blişime verdiğiniz değer bilişim öğretmenine verdiğiniz değer kadardır. Başbakan eğitimde bilişimi ön plana çıkaracağını söylemektedir. Her öğrencinin eline iPad veya benzeri bir cihaz vereceğini söylemektedir. Ülkemizin sivi toplum kuruluşları bilişimde eğitim olmalı demekte, büyük şirketlerimiz eğitim için sosyal sorumluluk projeleri geliştirmekte ve hatta eğitim paketleri satarak para da kazanmaktadır.

İyi de bilişim eğitimi verilmeden bütün bunları yapsak ne yapmasak ne? Bilişim eğitimi veriyor muyuz?

Bir bilişim öğretmeninden bir elektronik posta gelmiş. Postayı ismini gizledikten sonra noktasına virgülüne dokunmadan sizlerle paylaşıyorum:

Milli eğitim bakanlığı 1 Haziran 2011 tarihinde basının da bildiği gibi 30 bin öğretmen ataması yapacak. Bu atamada belirlenen kontejanlarda bilişim teknolojileri öğretmenliği için ayrılan kontejan sadece ve sadece 366 kişidir. Sayın Başbakan ve Milli eğitim bakanı Nimet Çubukçu her yerde Fatih projesinden bahsetmekte ve bununla gurur duymaktadırlar. Bilişim öğretmeni olmadan bu proje nasıl gerçekleşecek acaba? 30 bin atamada bilişime verilen kontejanın sadece 366 olması söylenenlerle yapılanların çeliştiğini göstermektedir. Biz bilişim öğretmenleri bu durumdan oldukça rahatsız olmakla birlikte bu projenin eğitime önemden çok gösteriş amacıyla yapıldığını düşünmekteyiz. Bu kadar milyarlarca dolar harcanıp, işin ehli olan kişileri atamamak ne anlama geliyor bir de siz düşünün. 81 kpss puanıyla bile ataması yapılmayan biz bilişim öğretmelerine çok büyük haksızlık yapılmaktadır. Milli eğitim bakanlığı bu yanlışdan biran önce dönmelidir. Basının bu konuda biz biişim teknoloji leri öğretmenlerine sahip çıkmasını ve bu konuyu gündeme getirmesini istiyoruz.

Ben sizlere 30 bin öğretmenin dağılımından kısaca bahsedeyim. Çok mu şaşıracaksınız? Zannetmiyorum.

1546 beden eğitimi öğretmeni

1668 din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni

1148 fen ve teknoloji öğetmeni

234 fizik öğretmeni

1310 matematik öğretmeni

855 teknoloji ve tasarım öğretmeni

Bir din öğretmeni olmak için imtihandan 45 puan almak yeterli. Oysa bilişim öğretmeni olmak için 75 puan almak gerekiyor.