Bilişimin patronlar kulübü geleceği fiber ve bulutta görüyor

kemal cilizTÜBiSAD Başkanı Prof. Dr. Kemal Cılız bilişimin gücünü ve geleceğini gazetelere anlatmış. Enteresan bir dernek TÜBİSAD: İçinde bilgisayar firmaları var, cep telefonu satan firmalar, fotoğraf makinesi satanlar, GSM firmaları, yazılımcılar… Çok yüksek cirolu ve bilişim dünyasının olmazsa olmazları var. Kendi deyimleriyle 200 TÜBİSAD üyesi 40 milyar dolardan fazla yıllık ciroya hükmediyor. Bir bakış açısıyla konusu bilişim olan bir patronlar kulübü diyebiliriz. Bu anlamda Cılız’ın söyledikleri çok önemli ve geleceğe yönelik sinyaller taşıyor.

Cılız, Türkiye’nin rekabetçi alanını genç nüfusu, üretkenliği ve belki girişimciliğinde görüyor. Teknolojiye odaklanmak lazım derken her şeyi yapanz diye ortaya çıkılmamalı cümlesini vurguluyor. Ama belki de tek net olarak söylediği şey: Türkiye için bölgesel bilişim gücü olmanın yolunu bulut teknolojilerinde görüyor.

Cılız fiber ve bulutla ilgili fikirlerini şöyle oluşturmuş: “Fiber ağlarla birlikte bir veri merkezi oluşturulması, bununla ilgili bölgesel ülkelerle işbirliği yapıp onların datalarının burada tutulması mümkün. Bu bizim için de en gelişmiş alanlardan biri. Yine yazılım teknolojileri her zaman başanlı olabileceğimiz bir alan. Çünkü iyi yazılımcılanmız var ama burada ölçek yani yazılımcı sayısı önemli.”