Uluslararası deneyimleme merkezine ihtiyaç var

Uluslararası deneyimleme merkezine ihtiyaç var

Selen Kocabaş 3Türkiye’de ve yurtdışında daha önce de pekçok deneyimleme merkezi gördüm. Bunların bazılarını TKNLJ‘de farklı konular içinde altında yazdım. Bu merkezler genelde iyi bir yere doğru gidiyor ve ekonomiye bir şeyler katma ihtimali beni çok sevindiriyor.

Sizinle paylaştığım linkte de görebileceğiniz gibi beni en çok ekileyen Estonya’da gördüğüm deneyimleme merkeziydi. Çünkü devlet, kendi eliyle bir merkez açmış ve bunu şirketlere yayarak dünyanın Azerbaycan, Hollanda ve hatta ABD gibi birbirinden her açıdan farklı ülkelerinden devlet büyüklerini çekiyordu. Şirketler bir yandan kendi işlerini anlatıyor diğer yandan da aslında oldukça soyut olan bu teknolojik konuları konuya göreli olarak uzak olan kurumlara somut bir biçimde gösteriyorlar.

Turkcell’in konuyla ilgili merkezi bu bakış açısıyla çok önemli. Mobil teknolojileri vergiden verimliliğe kadar uzanan bir yelpazede ülkeye çok önemli fırsatlar sunuyor. Selen Kocabaş, deneyimleme merkezinin amacını sabit ve mobil teknolojileri tanıtmak, bunlar için deneyimleme imkanı sunmak, sektör için organizasyonlar gerçekleştirmek olarak özetliyor.

Deneyimleme merkezi 2012 Eylül ayında açılmış. O günden bu yana 150 iş günü çalışan merkez bin müşteri ziyaretine sahne olmuş. 30 sektörel toplantı yapılmış. 40 workshop’un yanısıra yüz bine yakın farklı kişinin bilgilendirilmesi için kullanılmış. Eldeki verilere göre burada yaşanan müşteri memnuniyeti yüzde 95’leri bulmuş.

Ülkemizde teknoloji yakından tanınıyor ancak bunların hepsi kağıt üstünde teoride tartışılıyor. Bu işin pratikte, ne kadar hızlı çalıştığını görmek, gerçek hayata nelere kadir olduğnu somut örneklerle dinlemek çok önemli. Bizzat sorduğum soruya istinaden Selen Kocabaş, burada zaman zaman iş ortaklarının da müşterilerini getirerek somut cihazlar üstünden sunum yaptıklarını anlatıyor.

Türkiye’de bir şeyin ileri gitmesi için bu tip merkezlerin çoğaltılması lazım. Şu anda başlangıç için Türkiye içinden insanların buraya gelmesi ve teknolojiyi görmesi dinlemesi gayet iyi. Ama şu an için yeterli değil bence. Bunu yapılanları küçük görmek için söylemiyorm. Sadece Turkcell gibi bir firma, hedeflerini daha büyük koymalı. Bu kadar güzel yapılan başlangıç, daha ileri götürülmeli. Eğer 1 milyonun biraz üstünde nüfusu olan bir ülke dünyanın dört bir yanından deneyimleme için müşteri getirebiliyorsa 35 milyondan fazla insana dokunan Turkcell, neler yapabilir varın siz düşünün…

Şirketlerin bu anlamda kendilerini konumlayıp artık yurt dışını hedeflemesi gererkiyor. Umarım bir sonraki toplantımızda yurt dışına bu deneyimleme merkezinde anlattığımız ve sattığımız ürün ve hizmetleri konuşuyor oluruz…

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş