Turkcell o köşede kafe açmanın tutup tutmayacağını söylüyor

Turkcell Akıllı Harita GörselTurkcell işini büyütmek, saha aktivitesi düzenlemek, yeni mağazaya da şube açmak isteyen şirketlerin ve kurumların hedef kitlelerine en etkin şekilde ulaşmalarını sağlayacak Akıllı Harita hizmetini kullanıma sundu.

Lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell, Türkiye’de bir ilk olarak potansiyel müşteri kitlesinin yoğunluğunu sunan Akıllı Harita hizmetiyle, şirketlere verimlilik ve kârlılık artışı ile doğru iş planı oluşturma fırsatı yaratıyor. Şirketler ve kurumlar açısından doğru müşteriye doğru zamanda ulaşmanın büyük önem kazandığı günümüzde hizmete sunulan Akıllı Harita ile “müşteri neredeyse orada iş yapmak” mümkün hale geliyor.

Verimlilik artışı ve büyümede teknolojiye uyum sağlamanın önemine işaret eden Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Yiğit Kulabaş, konuya ilişkin değerlendirmesinde şunları kaydetti:

“Tüm Türkiye’de iletişim halinde olduğumuz 480 bin kurum ve şirketin işlerinde daha verimli ve odaklı sonuçlara ulaşmaları için dünyada yeni teknolojilerin öncü uygulamalarını hizmetlerine sunuyoruz. Mobilite ile birlikte yeni bir evreye geçen iş yapış biçimlerine uyum sağlamak şirketlerimiz açısından büyük önem taşıyor. Şirketler yatırım kararlarını alırken doğru müşteri kitlesine ulaşmak istiyor. Turkcell Akıllı Harita, düzenlenecek bir etkinliğin doğru müşteriye ulaşmasını sağlıyor. Bir başka deyişle Akıllı Harita’yı kullananlar şehrin kalp atışlarını duyabiliyor. Böylece varsayımlarla alınan kararlar yerine gerçek bilgilerle alınan kararlarla daha isabetli yatırımlar gerçekleşiyor.”

Kulabaş, Akıllı Harita servisinin, teknoloji dünyasının son dönemdeki en önemli gündem maddelerinden olan büyük veri analizinin en doğru örneklerinden biri olduğunu belirterek, “Teknoloji ile büyük miktarlarda veri toplamak mümkün. Ancak bunu işimizi büyütmek için nasıl kullanacağımız konusu günümüzün en önemli soru işaretlerinden birini oluşturuyor. Teknoloji devleri bunun için büyük yatırımlar yapıyor. Akıllı Harita ile doğru müşteriye ulaşmak isteyen şirketler için bu analizi kitlesel bir bazda gerçekleştiriyoruz. Trafik uygulamalarında araç yoğunluğunun nerelerde olduğunun kolay anlaşılabilmesi için örneklendirip basitleştirerek kırmızı, sarı ve yeşil renklerle görülmesi sağlanıyor. Benzer şekilde Turkcell Akıllı Harita’da da bu yoğunluğu kolayca anlaşılabilecek bir dile dönüştürüyoruz. Kamu kurumları ve belediyeler de vatandaşın yoğun olduğu alanlarda, yoğun olduğu zamanlarda etkin ve yerinde hizmet götürmek, yatırım planlama yapmak, şehir planlama yapmak için kullanabilecekler” dedi.

Turkcell kurumsal satış ekibinin ziyareti sırasında imzalanan sözleşmenin ardından şirketler https://akilliharita.turkcell.com.tr sitesinden kullanıcı adı ve şifre ile Turkcell’in Akıllı Harita’sına ulaşabiliyor. Bir etkinliğin planlandığı noktada ve saatte Turkcell’in mobil hareketlilik yoğunluğu ya da şirketin kendi müşteri kitlesinin yoğunluğu analiz edilebiliyor. Yoğunluk olarak internette sunulan görsel harita analizlerine ek olarak analiz istatistikleri web servis olarak da şirketin kendi raporlama, karar destek sistemlerine entegre edilerek kullanılabiliyor.

İl, ilçe, mahalle ve hatta mahalleden küçük birimler bazında; ister müşteri kitlesinin ister çeşitli kriterlerle daraltılmış hedef kitlenin gün içinde hangi yoğunlukta, nerede bulunduğunu gösteren Akıllı Harita; saha aktivitesi düzenleme, gezici ekip yönlendirme, billboard, yeni şube, mağaza, hastane, okul açma kararlarında şirketlere önemli bir veri kaynağı sağlıyor. Şirketler, Turkcell’li potansiyel müşterilerinin kitlesel mobil hareketlerini temel alabilecekleri gibi, kendi müşteri kitlelerinin gün içinde nerelerde yoğun olarak bulunduğunu da analiz edebiliyorlar.