Air_4742_front (2)Basının içinde olduğum ilk günden bugüne hiç bu kadar cüretkar bir basın açıklaması duymamıştım. Başlık Airties Bittorent teknooljisini ürünlerine taşıdı… Peki nedir bu Bittorrent diye sorduğuuzda karşınıza çıkan cevap çok enteresan: Peer 2 Peer adı verilen, kullanıcıların birbirlerinin bilgisayarına bağlanarak birbirlerindeki dosyaları paylaştığı bir ortam. Çoğunlukla korsan içerik için kullanılıyor…

Bu cüretkar açıklamanın ilk paragrafı şöyle başlıyor: “İnternetten film indirmenin en yaygın yolu olan BitTorrentTM teknolojisi, AirTies ürünlerine taşınıyor. AirTies’ın BitTorrentTM ile yaptığı işbirliği ile AirTies ürünlerine eklenen bu yeni teknoloji sayesinde, bilgisayara bile gerek olmadan torrent içeriklerini doğrudan AirTies ürününe bağlı USB diske indirmek mümkün hale geliyor.”

Peki film indirmek nedir, korsan bir şeyi nasıl bu kadar kesin çizgilerle net olarak tanıtırsınız diye sorduğunuzda karşınıza bir kaçış cümlesi çıkıyor: Birçok internet kullanıcısının medya arşivi oluşturmak için kullandığı BitTorrentTM teknolojisi, AirTies ile çok daha kolay ve ulaşılabilir hale geliyor.” Medya arşivi oluşturmak… Hmmm…

Sonuçta benim gibi düşünürken aynı zamanda hukuki olarak harekete geçme potansiyeli olan fikir hakları savunucuları için de bir açıklamada bulunmuş Airties: Önemli Not: “İnternetteki bazı torrent dosyaları fikri hakları ihlal edebilir. AirTies söz konusu fikri hakları ihlal eden dosyaları yüklemeden önce potansiyel riskleri araştırmanız konusunda kullanıcıyı uyarır. Bu yüklemelerden yalnızca kullanıcı sorumlu olacaktır. AirTies bu yüklemelere ilişkin olarak herhangi bir sorumluluğu kabul etmemektedir.”

Bu iş bu kadar kolay mıdır? İletişim bu kadar kolay mıdır? “Korsanı daha kolay edinmeniz için size bir alet yaptım, böyle de güzel çalışıyor, ama korsan indirirseniz bir karışmayız ha” diyerek işin içinden sıyrılabilecek misiniz?

Ben bu ülkede hukukun gri bölgesine kaçan çok şirket gördüm ama bu kadarını hiç görmemiştim.

14 YORUMLAR

 1. Hocam abarttıkça abartmışsınız. iPod ilk çıktığında aynı uyarı iPod içerisinde de vardı, fikri hakları ihlal edebilecek içerikleri yüklemeyin, bla bla bla. Bugün mp3 çalmayan herhangi bir elektronik alet kalmadı, utanmasa bulaşık makinam bile mp3 çalacak. Yasal olarak kendi CD’lerinden mp3 üretip koyan kaç kişi tanıyorsunuz?

  Ha bu demek değildir ki ver gazı herkes illegal kullansın, sadece gereksiz abartıldığını düşünüyorum, yasal işler için kullananlar olacağı gibi illegal işler için de kullanan elbette çıkacaktır.

 2. Serhat Bey,

  Açıkçası ben de bu yazıyı aynı şekilde yazardım ama gerçekleri de konuşmak lazım diye düşünüyorum. Bu özelliği koymak demek korsanı teşvik etmek ya da desteklemek anlamına gelmemektedir diye düşünüyorum.

  http://www.techsupportalert.com/content/finding-legal-and-free-torrents.htm adresinde görebileceğiniz üzere torrent platformu yasal ve bedava içerik için de kullanılabilmektedir. Gerçi bu listedeki son yer ne yazık ki kapandı ve başka bir oluşuma geçme kararı aldı. Çünkü torrent ve yasal içerik şimdiki zamanda henüz aynı isimle anılamıyor. Yakın gelecekte de anılacağı şüpheli. Bunun için sağlam adımlar atılması gerekir.

  Server maliyetlerinin çok olması gibi nedenlerden ötürü gelecekte torrent tarzı p2p esasına dayalı paylaşımların hayatımızda büyük bir yer kaplayacağı açıktır. Elbette yasal ve diğer engellerin aşılması gerekmektedir. Bu mümkün de olmayabilir.

  Şu an yasal olmayan paylaşımların bu platform üzerinden yapılıyor olması gelecekte de böyle olacağını göstermez diye düşünüyorum. Napster vb. örnekleri düşünün bir platform kapanırsa diğeri açılacaktır.

  Bakınız internetten film ve müzik indirme yasal değil vb söylemleri yıllardır kafamızı ütülemişken ben şu an parasını ödeyerek itunes, turkcelltv, filmbox gibi ortamlardan parasını ödeyerek içerik kiralayabiliyor ya da satın alabiliyorum. Itunes önceki dönemi düşündüğümüzde çok kötü bir şey yapıyorum ama şu an bu kabul edilmiş durumda ve yasallığı konusunda bir sıkıntı yok.

  Gelecekte torrent’ın da böyle kabul edilmesi teoride mümkün. Pratiğini zaman gösterecek.

  Bütünleşik cihazlara bu tip erişim yeteneklerinin konulması bence iyi bir gelişme ve bu tüketiciler tarafından da desteklenmelidir diye düşünüyorum.

  Kanuni olarak bu konuda bir şey yapılamayacağını düşünüyorum ben üretici olarak bu özelliği koyarım ama yasal olarak kullanılıp kullanılmaması beni bağlamayacaktır.

  Çoğu alışveriş merkezinin kapısından Satırla ya da 30 cm’lik bir şef bıçağıyla geçemem değil mi? Ama içerideki mağazada muhtemelen bir döner bıçağı satın alabilirim. O zaman beni bıçakla kapıdan neden almıyorlar?

  • Sevgili okurum, eğer dükkanlar bıçağı bununla harika adam da öldürebilirsin diye satarsa gerçekten bir sorununuz olur. Yazıya Bununla medya arşivi oyuşturun, film indirin yazarsanız siz sucça teşvik edersiniz. Bu noktada Airties’ı geleceği olan bittorent gibi bir teknolojiyi çalıp çırpma imkanı olarak gösterip bunun maneviyatına zarar vermekten de suçlayabilirsiniz, hatta yapmalısınız

 3. Ben de yazının biraz zorlama bakış açısıyla yazıldığını düşünüyorum. Günümüz teknolojileriyle birlikte yasal içerik alan insanların bu içeriklere erişme yöntemleri ile, aynı içeriğe para vermeden erişme yöntemlerini ele alacak olursak. Ben de açık konuşmak gerekirse, para verip DVD’sini aldığım bir filmi izlemeye oturduğumda öncesinde geçemeyeceğim reklamları ve zaten parasını vermiş olmama rağmen göreceğim yasal uyarıları her seferinde izlemektense, aldığım filmi istediğim kalitede indirip, o şekilde izlemeyi tercih edebilirim. İçeriğin yasal hakkını verdikten sonra istersem DVD’yi takar izlerim, istersem torrentten indirir izlerim. Yıllar öncesinde aldığımız kasetlerdeki şarkıların MP3 halleri için, artık etrafta kasetçalar yok diye tekrar neden para vereyim? Ben bu şarkıları dinleme hakkımı para vererek aldım. Ya da neden onlarca CD/DVD taşıyayım yanımda? Yasal olarak alınmış içeriklerin, dijital olarak arşiv haline getirilmesi sürecini tabiki uğraşarak yapabiliriz ama ben satın aldığım DVD’den RİP yapmaya neden uğraşayım?

  Torrent korsan içerik dağıtımı için kullanılsa da, kontrolsüz ve merkezsiz yapısının iyi ve kötü kullanım için kullanılması mümkün. Ayrıca gelişen oyun sektörüne baktığımızda da oynaması bedava bir sürü oyun, artık kendi sunucularına yükleri azaltmak adına Torrent üzerinden de kendi oyunlarını dağıtmaktadır. Gelişen trendler ile zaten yakında çoğu ürün bu modele geçiş yapacak.

  Bir konuya sadece kötü taraftan bakarak yazı ve yorum yazmak, gereksiz taraflaşmaya yol açacaktır. Herkes kullandığı donanım ve yazılımların yasal olmasından kendisi sorumludur. Pazarlama tarafından bakacak olursak da gayet başarılı bir basın duyurusudur. Bu tarz olaylara bu kadar takılmamak gerektiğini düşünüyorum. Sonuça eğer torrent kullanıyorsanız (ki ne için nasıl kullandığınız tabiki bizi ilgilendirmez), bizim cihazlarımızla PC’ye ihtiyaç olmadan direk USB’ye indirebilirsiniz demiş adamlar ve bunu anlatıyorlar. Haydi herkes korsana diye bir çağrı veya teşvik göremiyorum?

  • Diğer taraftan sizin örneğe şöyle bir karşı örnek çıkmak mümkün: Muşta insanların suratını dağıtmasıyla bilinen bir alet. Bununla kurabiyelerin üstüne değişik desenler de yapabilirsiniz demeye benziyor. Yani torrentin yüzde 95 ne için kullanıldığını bildikten sonra bununla başka şey de yapılabilir demek esas zorlamak konuyu. Bu da benim karşı fikrim

 4. bittorent’i fikir olarak,legal olmasaydı zaten şu an internette olmaması gerekiyordu.

  burada arz talep dengesi ortaya çıkıyor. bittorenti modeminde isteyen kişileri görmüş talebe arzla yanıt vermiş adamlar.

  o zaman p2p’ye savaş açın, p2p’yi ürün haline getirenlere değil.

 5. İndiren her türlü indiriyor, hadi onu geçtim film vs. indirmenin tek yolu torrent mi yahu ? Herhangibir medya dosyasını bilgisayarınızda oynattığınız an download edebileceğiniz onlarca yasal yazılım var. Bu medya dosyalarını bulunabileceği yüzlerce film vs. sitesi mevcut.. Sonuçta ticaret yapıyorlar, demek ki istek bu yönde diye düşünüyorum bende. Kusura bakmayın ama eğer bu şirket böyle bir açıklama yapabiliyorsa bizler, sizler yüzünden yapıyor. Demek ki biz böyle istiyoruz, demek ki biz film için para vermek istemiyoruz. Suçlu arayan herkez aynaya bakmalı diye düşünüyorum.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.