Bing Google’dan mı Kopya Çekiyor?

Son iki gündür garip bir tartışma devam ediyor. Microsoft’un arama motoru Bing, Google’dan sonuçları alıyor mu sorusu gündemde. Google yetkilileri dün yaptıkları açıklamada Microsoft’u açıkça suçlarken yazılım devi aynı gün içerisinde verdiği cevapta durumun böyle olmadığını bildirdi. Google ise bunun üzerine bugünün erken saatlerinde resmi blog sayfasında bir açıklama daha yaparak mühendislerinin bu konu üzerinde çalıştığını ve görünenin Bing arama motorunun Google’unkiyle aynı sonuçları çıkartmasının rastlantı sayılamayacağını duyurdu.

Microsoft yaptığı açıklamada 1000’in üzerinde farklı sinyali içeren karmaşık bir algoritma kullandıklarını bildirdi.

Her ne kadar arama motoru algoritmasının karmaşık yapısını anlayacak düzeyde programcı olmasak da yazılanlara bakıldığında Google’un haksız olmayabileceği sonucu çıkıyor gibi. Bunu söylememizin temel nedeni Google’un dün yaptığı açıklama. Mühendisler tamamen rastgele yazılan aramalarda google’un da Bing’in de aynı sonuçları çıkarttığını belirlediler. Bilerek yanlış yazılmış kelimelerde aynı sonuçların gelmesini benzerlik olarak tanımlamak istemeyen google, durumu “Ne yapılmasını istiyorsunuz?” sorusuna “Bu uygulamaya son verilmesini istiyoruz” mesajı verildi.

Öyle gözüküyor ki hamle sırası Microsoft’ta. Açıklamalar geldikçe sizlere de sunmaya çalışacağız.

İşte konuyu ateşleyen ilk haber: http://searchengineland.com/google-bing-is-cheating-copying-our-search-results-62914

İşte ZD Net’in Microsoft’un cevabını içeren haberi: http://www.zdnet.com/blog/microsoft/microsoft-we-do-not-copy-googles-results/8557

İşte Google’un Blog Yorumu: http://googleblog.blogspot.com/2011/02/microsofts-bing-uses-google-search.html